WordPress a vlastný plugin

Čo je to plugin

Plugin je program, ktorý dopĺňa alebo modifikuje štandardné správanie pôvodného systému. Filozofiou WordPress-u je, aby core systém obsahoval iba funkcionality pre správu a publikovanie obsahu. Všetky ostatné funkcie a vlastnosti, ktoré nie sú nevyhnutne potrebné pre všetkých používateľov, sú riešené prostredníctvom pluginov.

Ako pridať plugin

WordPress pluginy sú štandardne distribuované tromi rôznymi cestami:

  1. Autori umiestňujú pluginy do centrálneho úložiska „WordPress repository“, odkiaľ si ich môžete inštalovať priamo do svojej inštalácie WP. Viď možnosť „Pluginy – Pridať nový“ v administrácii WP.
  2. Plugin je tiež možné distribuovať aj vo formáte *.zip súboru, čo sa používa najmä pre platené verzie pluginov. Viď možnosť „Nahrať plugin“ na stránke „Pridaj nový“.
  3. Vlastný plugin si môžete napísať aj svojpomocne a následne ho používať len pre svoju potrebu – t.j. bez nutnosti umiestnenia do centrálneho úložiska.

V tomto článku si vysvetlíme bod 3 – teda ako si vytvoriť jednoduchý wordpress plugin pre svoju vlastnú potrebu.

Plugin alebo téma

Rovnako ako plugin aj téma môže modifikovať správanie WordPress-u. Pozri napríklad článok Ako zakázať zobrazovanie dátumu vo WordPress-e. Kedy je teda vhodné použiť plugin a kedy naopak tému?

  • Funkcie, ktoré sú zviazané s grafikou stránky (UX dizajnom), umiestňujte do témy.
  • Funkcie nezávislé od dizajnu, ktoré sú potrebné bez ohľadu na zvolenú tému, umiestňujte do pluginu.

Kde sa nachádzajú pluginy

Nainštalované pluginy nájdete v administrácii WP pod položkou „Pluginy“. Tu môžete jednotlivé pluginy aj aktivovať/deaktivovať, respektíve zmazať.

Fyzicky sú pluginy uložené na webovom serveri v priečinku wp-content/plugins (dostupný cez FTP). Každý plugin tu má svoj vlastný podpriečinok, zodpovedajúci jeho názvu.

Ako vytvoriť nový WordPress plugin

Pripojte sa na webový server cez FTP a v priečinku wp-content/plugins vytvorte nový podpriečinok s názvom vášho pluginu, napríklad wp-content/plugins/mojplugin.

Každý plugin musí obsahovať aspoň jeden .php súbor. Súbor sa bude volať rovnako ako názov vášho pluginu, v našom príklade teda mojplugin.php.

Tento súbor musí obsahovať povinnú hlavičku, na základe ktorej WP vie, o aký plugin sa jedná. Na začiatok súboru preto vložte text (vrátane znakov /*    */):

<?php
/*
    Plugin Name: Môj skvelý plugin
    Description: Tento plugin je môj a je úplne skvelý. Nerobí nič...
    Author: Gendzo
*/
?>
  • Plugin name – názov vášho pluginu (povinný údaj).
  • Description – stručný popis (max 140 znakov).
  • Autor – meno autora.

Poznámka: Všetky uvedené informácie sa zobrazia v administrácii WP na stránke „Pluginy“. Povinný je iba názov, ostatné údaje hlavičky si môžete pozrieť tu – Header Requirements.

Ďalej už budú v súbore mojplugin.php nasledovať vaše vlastné funkcie, ktoré dodajú vášmu pluginu zmysel (funkčnosť).

Záver

Po uložení súboru sa váš nový plugin zobrazí v administrácii WP, v časti Pluginy (nezabudnite refresh stránky). Plugin je štandardne deaktivovaný, takže aby začal fungovať, musíte ho najprv povoliť. A pozor, zle napísaný plugin (napr. ak má chyby v kóde) môže zhodiť celú stránku!


Použitá fotografia: code-programming-coding-web / Autor: MianShahzadRaza / Licencia: CC0

Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

1 odpoveď

  1. 14.03.2018

    […] metaboxov, ktoré doplníme do admin rozhrania. Prehĺbime si tiež znalosti ohľadom vytvárania pluginov a modifikácie štandardného správania cez filter hook a action […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.