Ako nastaviť na Raspberry Pi statickú IP adresu

Nastavenie statickej IP adresy

Najprv si pomocou príkazu ifconfig zistíme, ako sa volá naše sieťové rozhranie. Moje sa volá eth0, ale nebuďte prekvapený, ak tam uvidíte niečo ako enxb827ebb1e7f9. (Prečo? – viď pokračovanie článku dole.) Tento názov si zapamätajte, respektíve skopírujte do schránky.

pi@raspberry:~ $ ifconfig
eth0: flags=4163<UP,BROADCAST,RUNNING,MULTICAST>  mtu 1500
        inet 192.168.1.105  netmask 255.255.255.0  broadcast 192.168.1.255
        ...

Potom otvorte konfiguračný súbor služby DHCP, ktorá má na starosti získanie IP adresy pre vaše Raspberry:

sudo nano /etc/dhcpcd.conf

A na koniec súboru vložte nasledovnú konfiguráciu – názov interface (eth0) a IP adresy samozrejme nahraďte vlastnými:

# Moja staticka IP adresa
interface eth0
static ip_address=192.168.1.5/24
static routers=192.168.1.1
static domain_name_servers=192.168.1.1 8.8.8.8

Konfiguračný súbor uložte a Raspberry reštartujte (sudo reboot). Ak sa všetko zadarilo tak ako malo, od najbližšieho štartu systému bude mať Raspberry Pi vami zadanú statickú IP adresu – v našom príklade 192.168.1.5.

Predictable Network Interface Names

Prečo sa v niektorých inštaláciách RPi namiesto klasického názvu sieťového rozhrania eth0 objavuje dlhý nezrozumiteľný reťazec typu enxb827ebb1e7f9? Linux začal od istej doby používať „Predictable Network Interface Names“.

V minulosti sa sieťové rozhrania označovali ako eth0, eth1, atď. Ak ste mali v konfigurácii iba jedno sieťové rozhranie, všetko bolo v poriadku. Ak ste ich však mali dve a viac, mohol nastať problém. Napríklad jedna sieťová služba bola zavesená iba na rozhranie eth0 a druhá služba iba na rozhranie eth1. Pri bootovaní systému mohol driver z nejakého (to je teraz jedno akého) dôvodu názvy rozhraní vymeniť. Obe služby prestali fungovať, respektíve mohli fungovať nekorektne. V prípade povedzme firewallu ste vyrobili peknú bezpečnostnú dieru (to čo bolo vonku bolo zrazu chápané ako dnu a opačne).

Aby sa rozhrania viac neplietli, začali ich označovať dlhšími (jedinečnými) názvami. Nuž a táto vlastnosť sa volá Predictable Network Interface Names. Ak je táto možnosť v systéme zapnutá, sieťové rozhrania nie sú identifikované ako eth0, eth1, atď., ale napríklad ako enxb827ebb1e7f9. Pomenovania sieťových rozhraní už viac nie sú číslované od 0 až po X, ale sú pri každom štarte systému rovnaké, t.j. sú predikovateľné. (Mimochodom ten dlhý reťazec je vlastne MAC adresa sieťovej karty.)

To, či má vaše Raspberry túto vlastnosť aktivovanú alebo nie, sa dozviete jednoducho príkazom ifconfig.

  • Ak vo výpise vidíte klasický názov „eth0“ – Predictable Network Interface Names nie je zapnuté.
  • Naopak, ak tam vidíte niečo ako „enxb827ebb1e7f9“ – Predictable Network Interface Names je zapnuté.

Ako môžete predikovateľné názvy sieťových rozhraní zapnúť / vypnúť? Spustite program na základnú konfiguráciu Raspebrry:

sudo raspi-config

Vyberte možnosť 2 – Network Options a následne možnosť N3 – Network interface names. Na otázku „Would you like to enable predictable network interface names?“ odpovedzte podľa potreby „Yes / No“. Zmena sa prejaví po najbližšom reboote. Overiť si ju môžete opäť príkazom ifconfig.

Poznámky na záver: Predchádzajúce verzia Raspbian Stretch mala predikovateľné názvy zapnuté ako predvolenú možnosť hneď po inštalácii. Súčasná verzia Buster ich má vypnuté. Buster však žiaľ aktuálne obsahuje chybu, pokus o zmenu cez raspi-config sa neprejaví – t.j. predikovateľné názvy nie je možné zapnúť. (Testované 23.12.2019.)


Tento návod bol úspešne testovaný na Raspberry Pi3 model B+ 64-bit 1GB RAM a tiež aj na Raspberry Pi4 model B 64-bit 4GB RAM. Naposledy testované na verzii Raspbian GNU/Linux 10 (buster), kernel: Linux 4.19.75-v7l+


Použitá fotografia: network-cable-ethernet-computer / Autor: Martinelle / Licencia: Pixabay License

Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

1 odpoveď

  1. 12.05.2019

    […] Nastavte statickú IP adresu – Ako nastaviť na Raspberry Pi statickú IP adresu. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.