Domáce NAS pomocou Raspberry Pi

V tejto sérii článkov na tému „Piľní poľní aj domajší hospodár“, v preklade domáci IT kutil ľahko a rýchlo, vám popíšem návod ako si vyrobiť domáce NAS pomocou Raspberry Pi.

NAS (Network Attached Storage) je malý počítač, ktorý obsahuje jeden alebo viac pevných diskov zväčša veľkej kapacity. NAS je pripojený do siete a pre ostatné zariadenia (počítače, tablety/mobily, smart TV a pod.) slúži ako centrálne úložisko dát, s možnosťou ich zdieľania medzi používateľmi. Niektoré NAS umožňujú ukladať dáta na viac diskov naraz z dôvodu zálohovania a tiež zachytávať historické verzie súborov. Inteligentné NAS majú aj ďalšie funkcie ako napríklad ukladanie dát do cloudu, prekódovanie multimediálnych súborov a pod. Z podstaty veci býva NAS zapnutý nepretržite (24/7).

Je Raspberry Pi dostatočné na vytvorenie domáceho NAS?

Ak chcete sofistikované a hlavne hotové riešenie s kopu funkcií (ktorých ale väčšinu nikdy nepoužijete), kúpte si NAS z eshopu a máte po problémoch. Najznámejšia značka, ktorou určite nič nepokazíte, je Synology. Budete však musieť siahnuť trochu hlbšie do vrecka. A pozor, základná cena neobsahuje pevné disky, tie sa kupujú zvlášť!

Naopak, ak vám postačuje úplne jednoduché a základné riešenie na ukladanie / zálohovanie dát a ich zdieľanie v rámci domácej LAN za pár „drobných“, Raspberry Pi je na to úplne ideálne. Ja ho používam doma už asi pol roka a som max spokojný.

PS: Existujú aj hotové (open source) NAS riešenia, ako napríklad FreeNAS, XigmaNAS, OpenMediaVault a iné. Niektoré majú aj klony pre Raspberry. Každopádne, tento návod je pre domácich kutilov, takže my si spravíme všetko pekne od piky.

Utiahne vôbec Raspberry externý pevný disk?

Z pohľadu napájania – jeden určite áno, dva sú otázne (skôr nie). Z pohľadu rýchlosti to síce nie je žiadna sláva – totiž samotné Raspberry, aj keď je pripojené cez Gbit ethernet, dosahuje max cca 300Mbit/s. Nie je to teda žiadne turbo delo, ale na bežné domáce použitie je to postačujúce.

PS: Ak chcete NAS s možnosťou pripojenia pevného disku/diskov cez SATA a Gbit rýchlosťou ethernetu, riešenie popísané v sérii nasledovných článkov je možné aplikovať aj na klasické PC s Linux inštaláciou.

Čo očakávam od domáceho NAS vyrobeného z Raspberry

 • Nízka obstarávacia cena za jeden uložený GB dát.
 • Malá spotreba, keďže bude prevádzkovaný 24/7, t.j. nízke prevádzkové náklady.
 • Dostatočná kapacita disku na zálohovanie dát z počítačov.
 • Možnosť zdieľania dát medzi používateľmi a tiež smerom na smart TV (filmy a fotky).
 • Jednoduché použitie a žiadne zbytočné funkcie, všetko pekne osekané na kosť.

Čo budeme potrebovať

 • Raspberry Pi 3 Model B+ (napájací zdroj, krabička, chladiče)
 • SD karta
 • Externý pevný disk pripojiteľný cez USB (veľkosť záleží na vašej peňaženke)

Naozaj je potrebná aj SD karta, keď tam bude pripojený USB disk? Na inštaláciu áno – Raspberry štandardne bootuje iba z SD karty. Existuje postup ako následne donútiť Raspberry bootovať z USB disku (na ktorý si prekopírujete obsah SD karty), avšak vzhľadom na cenu SD kariet sa mi s tým nechce trtk*ť, takže v našom návode SD karta potrebná bude…

Návod na inštaláciu NAS

 1. Zapojte a zapnite Raspberry (zatiaľ bez USB disku).
 2. Urobte čistú inštaláciu Raspbian – Inštalácia Raspberry Pi bez monitora a klávesnice.
 3. Vykonajte prvotné nastavenia – Inštalácia a prvé spustenie Raspberry Pi.
 4. Nastavte statickú IP adresu – Ako nastaviť na Raspberry Pi statickú IP adresu.
 5. Pripojte USB disk do súborového systému – Pripojenie USB disku na Raspberry Pi.
 6. Nastavte zdieľanie adresárov cez sieť – služba samba (návod sa pripravuje).
 7. Nastavte publikovanie multimediálneho obsahu pre smart zariadenia – služba minidlna (návod sa pripravuje).
 8. Bonus – nastavte úsporný režim USB disku (návod sa pripravuje).

Použitá fotografia: server-technology-web-data / Autor: 3D Animation Production Company / Licencia: Pixabay License

Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.