Domáce NAS pomocou Raspberry Pi

V tejto sérii článkov na tému domáci IT kutil ľahko a rýchlo, vám popíšem návod ako si vyrobiť domáce NAS pomocou Raspberry Pi.

NAS (Network Attached Storage) je malý počítač, ktorý obsahuje jeden alebo viac pevných diskov zväčša veľkej kapacity. NAS je pripojený do siete a pre ostatné zariadenia (počítače, tablety/mobily, smart TV a pod.) slúži ako centrálne úložisko dát, s možnosťou ich zdieľania medzi používateľmi. Niektoré NAS umožňujú ukladať dáta na viac diskov naraz z dôvodu zálohovania a tiež zachytávať historické verzie súborov. Inteligentné NAS majú aj ďalšie funkcie ako napríklad ukladanie dát do cloudu, prekódovanie multimediálnych súborov a pod. Z podstaty veci býva NAS zapnutý nepretržite (24/7).

Čo očakávam od domáceho NAS vyrobeného z Raspberry

  • Nízka obstarávacia cena za jeden uložený GB dát.
  • Malá spotreba, keďže bude prevádzkovaný 24/7, t.j. nízke prevádzkové náklady.
  • Dostatočná kapacita disku na zálohovanie dát z počítačov.
  • Možnosť zdieľania dát medzi používateľmi a tiež smerom na smart TV (filmy a fotky).
  • Jednoduché použitie a žiadne zbytočné funkcie, všetko pekne osekané na kosť.

Je Raspberry Pi dostatočné na vytvorenie domáceho NAS?

Ak chcete sofistikované a hlavne hotové riešenie s kopu funkcií (ktorých ale väčšinu nikdy nepoužijete), kúpte si NAS z eshopu a máte po problémoch. Najznámejšia značka, ktorou určite nič nepokazíte, je Synology. Budete však musieť siahnuť trochu hlbšie do vrecka. A pozor, základná cena neobsahuje pevné disky, tie sa kupujú zvlášť!

Naopak, ak vám postačuje úplne jednoduché a základné riešenie na ukladanie / zálohovanie dát a ich zdieľanie v rámci domácej LAN za pár „drobných“, Raspberry Pi je na to úplne ideálne. Ja ho používam doma už dlhšiu dobu (najprv verziu RPi3 a teraz už RPi4) a som max spokojný.

PS: Existujú aj hotové (open source) NAS riešenia, ako napríklad FreeNAS, XigmaNAS, OpenMediaVault a iné. Niektoré majú aj klony pre Raspberry. Každopádne, tento návod je pre domácich kutilov, takže my si spravíme všetko pekne od piky.

Napájanie externého USB disku

Maximálny dodávaný prúd pre všetky USB porty je 1200mA a nemám informáciu, že by sa tento údaj zmenil s príchodom RPi4. Predsa len si treba uvedomiť, že RPi je malá „krabička“, ktorá nie je primárne stavaná ako napájací zdroj pre vaše externé serepetičky. Z pohľadu napájania teda RPi jeden disk určite utiahne, dva sú otázne (skôr nie).

Rýchlosť prenosu údajov

Rýchlosti dosahované Raspberry Pi3 nie sú žiadna sláva: samotné RPi3, aj keď je pripojené cez Gbit ethernet, dosahuje max cca 300Mbit/s. Rovnako aj rýchlosti prenosu údajov cez USB 2.0 port sú dosť obmedzujúce. Vo výsledku teda RPi3 nie je žiadne turbo delo, ale na bežné domáce použitie je postačujúce. Ja som takto prevádzkoval domáce NAS asi rok, kým som neprešiel na RPi4.

Rýchlosti dosahované Raspberry Pi4 sú v porovnaní s RPi3 niekde úplne inde! RPi4 nie je totiž len nejaký malý upgrade predchádzajúceho modelu, je to úplne nanovo postavená platforma. Konštrukčne má teda inak riešený práve ethernet port a navyše obsahuje aj 2 x USB 3.0 porty. Pozrite si porovnanie výkonu jednotlivých Raspberry modelov, alebo výsledky testov prenosu údajov po sieti (rýchlosť na ethernete cca 800Mbit/s).

Jednoznačne teda odporúčam investovať tých pár šušňov navyše a kúpiť si model Raspberry Pi4.

Čo budeme potrebovať

  • Raspberry Pi 3 Model B+
  • Raspberry Pi 4 Model B (+napájací zdroj, +krabička, +chladiče)
  • SD karta
  • Externý pevný disk pripojiteľný cez USB (veľkosť záleží na vašej peňaženke)

Naozaj je potrebná aj SD karta, keď tam bude pripojený USB disk? Na inštaláciu áno – Raspberry štandardne bootuje iba z SD karty. Existuje postup ako následne donútiť Raspberry bootovať z USB disku (na ktorý si prekopírujete obsah SD karty), avšak vzhľadom na cenu SD kariet sa mi s tým nechce trtk*ť, takže v našom návode SD karta potrebná bude…

Návod na inštaláciu NAS

  1. Zapojte a zapnite Raspberry (zatiaľ bez USB disku).
  2. Urobte čistú inštaláciu Raspbian – Inštalácia Raspberry Pi bez monitora a klávesnice.
  3. Vykonajte prvotné nastavenia – Inštalácia a prvé spustenie Raspberry Pi.
  4. Nastavte statickú IP adresu – Ako nastaviť na Raspberry Pi statickú IP adresu.
  5. Pripojte USB disk do súborového systému – Pripojenie USB disku na Raspberry Pi.
  6. Nastavte zdieľanie dát cez sieť – Raspberry Pi a zdieľanie súborov cez sieť (samba).
  7. Nastavte publikovanie multimediálneho obsahu pre smart zariadenia – DLNA na Raspberry Pi.
  8. Nastavte úsporný režim disku – Automatické uspanie USB disku na Raspberry Pi.

Použitá fotografia: server-technology-web-data / Autor: 3D Animation Production Company / Licencia: Pixabay License

Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

20 komentárov

  1. trofster píše:

    Bude tento postup fungovať aj na RPi 4? A aké disky by si mal človek obstarať, SSD alebo HDD? aká je minimálna kapacita diskov na NAS bude dostačujúce na používanie 24/7 samsung 850 EVO 256GB x4 do raidu 10?

    • Gendzo píše:

      Áno, tento postup je kompatibilný aj s RPi4, keďže opisujem konfiguráciu SW, viac menej by to malo fungovať aj na hocijakej inej Linux PC distribúcii.

      Určite odporúčam budovať NASko radšej na RPi4 – priepustnosť USB a LAN portu je násobne vyššia oproti RPi3, takže dosiahnete pomaly plnohodnotné NAS. Viac info tu – https://www.raspberrypi.org/magpi/raspberry-pi-4-specs-benchmarks/

      Preferencia SSD vs HDD – ja preferuje stále klasické HDD, podľa mňa majú vyššiu životnosť a nateraz oveľa nižšiu cenu. Pripravujem ešte článok o tom ako vypínať otáčky HDD keď nie je tento potrebný, to by malo disku radikálne predĺžiť životnosť, najmä ak sa to domáce NASko používa iba občas.

      Minimálna kapacita diskov nie je ničím daná, otázka je či má potom zmysel pripájať nejaký malý disk, kedže USB kľúče majú dnes bežne 128GB.

      Žiaľ s konfiguráciou RAID diskov nemám skúsenosti, na RPi sa disk pripája cez USB port, takže dá sa tu vôbec nakonfigurovať niečo ako RAID?

  2. Marek píše:

    Bude ten disk vidiet aj TV(tizen os)???

    • Gendzo píše:

      Aby multimediálne zariadenie (napríklad smart TV, alebo hracia konzola) „videlo“ daný disk, je potrebné na RPi nainštalovať príslušnú službu, ktorá bude obsah disku propagovať do siete cez na to vhodný protokol. V podstate sú dve možnosti:
      SAMBA (viď odkaz číslo 6)
      DLNA (viď odkaz číslo 7)

      Konkrétne neviem aké možnosti má Tizen OS. Ja mám doma LG (WebOS) a ten bez problémov číta dáta z RPi cez DLNA. Ale napríklad prehrávač VLC inštalovaný na Xbox One sa dokáže pripojiť aj cez DLNA aj cez SAMBU…

  3. metod píše:

    Dobrý deň,
    môžem sa opýtať a postupujem presne podľa postupu a ten zdieľaný priečinok nechce ukázať môže byť problém v Routeri alebo už je na vytvorenie nas servera v sambe iný postup?

    Ďakujem za odpoveď.

    • Gendzo píše:

      Nepredpokladám, žeby mohol byť problém v routri. Dátum poslednej revízie postupu na konfig NAS je na spodku článku, tiež nepredpokladám, žeby sa niečo zmenilo. Nechce vám ukázať priečinok, ale server je viditeľný? Čo sa stane, keď zadáte sieťovú cestu manuálne? Skúšali ste reštart Windows?

  4. Jan píše:

    Dobry den, chcel by som sa opytat a neslo by na tom potom spustit aj sluzbu bittorent z nejakym klientom..

  5. Jaro píše:

    Ahoj.
    V prvom rade super pracicka, drzim palce.

    Mam uz slusne rozchodeny Raspberry Pi 4, zapajame tam so synom kadeco…
    Chcem sa opytat, ci na NAS je potrebne mat cistu instalaciu /body 2.,3.,4., navodu/ alebo tam mozem disk svacnut aj v zabehnutom stave. Nechce sa mi kvoli tomu tvorit novy klon celeho systemu…
    Vdaka,
    Jaro

    • Gendzo píše:

      Samozrejme, ak máte body 1-4 zrealizované skôr, nemusíte ich robiť znovu. Návod je univerzálny a zásahy do konfigurácie sú vlastne minimálne, čiže NAS je možné na RPi prevádzkovať aj popri iných službách.

  6. ceco píše:

    Dorby deň, chcem sa spýtať, som v tomto amater tak prepacte za otazku.
    Na damace NAS stači mi Pi 4 Model B s ram 2GB?
    je nutné dokupiť aj nejaké chladenie k tomu?

    • Gendzo píše:

      Áno, na NASko 2GB bude stačiť.
      Áno, odporúčam kúpiť aj chladiče na integrované obvody, stojí to pár € navyše, ale keďže NASko bude bežať predpokladám non-stop, oplatí sa (pre istotu). Teda myslím pasívne chladiče, nie malé ventilátory, lebo aj také sú, ale to si zase myslím že kvôli NAS je zbytočné. Chladiče sa len nalepia samolepiacou páskou na procesor, je to otázka pár sekúnd, zvládne to aj úplný amatér. (Samolepka je už súčasťou chladiča.)

  7. ceco píše:

    Dobrý deň
    pred nedávnom sa mi podarilo naištalovať a spojazdniť nextcloudpi. čo mňa ako it amatéra velmi teší
    chcem sa vás spýtať spýtať možno takú hlupu otázku.
    Môžem ho vypínať tak že proste ho odpojím od elektrickej zastrčky (na noc)
    ide mi o to či sa nejak nepoškodí ak ho takto budem vypínať alebo ho proste mám nechať stale bežať.
    ďakujem

    • Gendzo píše:

      Vypínať Raspberry Pi bez korektného shutdown-u určite neodporúčam. Môže to spôsobiť poškodenie údajov na SD karte. Áno, 1000 ľudí mi teraz napíše, že takto RPi vypínajú a nič sa nestalo. Aj mne sa to samozrejme už neraz podarilo, napríklad keď mi vypadla elektrika v celom dome. Ale! Všetko (asi) záleží od toho, v akom stave sa práve RPi nachádza, teda či práve zapisuje na SD kartu, alebo nie a keď zapisuje, tak čo. Linux má mechanizmus, ktorý pri štarte kontroluje disky a dokáže opraviť poškodené súbory. Ale nie je to ani všeliek, ani štandardný postup. Preto by som tvrdé odpojenie od napájania nepovažoval za správny spôsob vypnutia. Viac detailných info napríklad v článku Is it okay to just pull the plug?

      Inak, v tomto článku 6 Ways to Shut Down Your Raspberry Pi ma zaujala možnosť Shutdown your Raspberry Pi using a paper clip = vypínať RPi pomocou „paperclip“ (kancelárskej sponky). Myslí sa tým to, že sponkou na papier spojíte dva GPIO PINy a na tento input zareaguje krátky program, ktorý RPi korektne vypne. Samozrejme, dá sa to spraviť aj profesionálne = vyviesť tieto dva PINy do tlačítka na krabičku a potom jednoduchým zatlačením tohto tlačidla RPi vypnúť, čo si myslím, že je presne riešenie na situáciu, ktorú popisujete vo svojej otázke.

  8. Rado píše:

    Ahoj,
    mam doma QNAp TS 110 a jeho parametre su zalostne uz slabe. Pozeral som nove modely a tie sa pohybuju okolo 500€. Rozmyslal som, ze by som si spravil nove NAS-ko pomocou RB 4B 8GB a zaroven ho pouzival ako Home asistenta. Je mozne to takto zrealizovat a nainstalovat na RB operacny system Raspberry Pi OS a nasledne tam nainstalovat HA? Ak ano, aky by bol postup? Som zaciatocnik v oblasti HA a RB. Mate to takto niekto spravene? Dakujem a chvalim tvoje clanky. Perfektne.

    • Gendzo píše:

      NASko na RPi, tak ako ho popisujem v článku, je štandardná inštalácia PiOS, bez akýchkoľvek úprav, sú použité iba bežné komponenty. Neviem čo všetko potrebuje Home Asistent, ale ak mu postačuje bežná inštalácia, nemal by byť problém to skombinovať a používať spolu…

  1. 20.12.2019

    […] každého NAS servera (a teda aj toho nášho postavenom na Raspberry Pi) je sprístupnenie adresárov / súborov cez sieť pre ostatné počítače. V Linuxe sa na tento […]

  2. 21.12.2019

    […] predchádzajúcich častiach tejto série článkov sme si ukázali, ako vytvoriť domáce úložisko dát typu NAS pomocou Raspberry Pi. V tejto časti si na takto pripravené Raspberry doinštalujeme práve DLNA […]

  3. 22.12.2019

    […] Raspberry NAS používam najmä na zálohovanie dát z PC a občas z neho prehrávam filmy na smart TV. Využitie […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.