GC8M09F – Tajomné jamy

Cestou z hradu Ostrý Kameň zazrel som na mape, neďaleko turistického chodníka, ešte jednu skrýšu. A podľa popisu ma hneď aj zaujala – tajomné jamy?

Jedná o unikátne obilné jamy (alebo aj zbožné jamy- odvodené od slova zbožie, obilie). Sú to vykopané zásobnice na uskladnenie vymláteného obilia. Budovali sa na suchých miestach blízko hospodárskych stavieb, alebo na spoločnom priestore za dedinou. Na ich kopanie prizývali odborníkov – jamárov. Dutina sa dala vykopať len tak, že kopáč bol aspoň do polovice jamy zavesený dolu hlavou. Steny obilnej jamy sa obyčajne vypálili a vystlali ražnou slamou. V dobre uzavretých, zastrešených obilných jamách vydržalo obilie aj niekoľko rokov.

V dolinke je okolo stovky takýchto jám vykopaných do dolomitovej skaly. Väčšina jám je čiastočne, alebo úplne zavalených a zničených. Niektoré sú však stále prístupné cez úzke hrdlo a iba sčasti zasypané materiálom splavovaným z okolia. Jamy v tvare hrušky majú pomerne úzke hrdlo, tak aby sa dovnútra dostal dospelý muž, priemerná hĺbka jamy so pohybuje od 2 do 3 m.

Za mňa teda super, ďalšie zaujímavé miesto, ktoré by som inak nebol ani našiel a ak by som aj išiel okolo, možno by som sa čudoval čo sa diery v zemi sú tam, ale určite by mi nenapadol ich pôvodný účel. A okrem toho som v skrýši našiel aj ďalšie geokoliesko a keďže už má znovu aj ja svoje kolieska (ročník 2022), nechal som tam moje na výmenu.

PS: Predpokladám, že toto bola moja posledná nájdená skrýša v roku 2022. Nakoniec som ich našiel, ak dobre rátam, 113 a toto by mala byť moja celková keška číslo 321. Čiže aj mi to vyšlo na zaujímavé číslo. 🙂

Poradové číslo:321
Dátum nájdenia:30.12.2022
Krajina:🇸🇰 SK
Geocache kód:GC8M09F
Oficiálny log záznam:GL18Y9NE1
SWG:ZuBor

Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.