Raspberry Pi

Raspberry Pi

Táto stránka je špeciálne venovaná minipočítaču Raspberry Pi. Nájdete tu návody na inštaláciu, základné nastavenie, ale aj pokročilé návody ako napríklad konfigurácia Raspberry ako domáci sieťový disk.

Inštalácia RPi bez monitora a klávesnice

Základný návod na inštaláciu Raspberry Pi – ak chcete používať Raspberry Pi ako sieťový server, klávesnicu ani monitor nepotrebujete ani pre samotnú inštaláciu RPi.

Ako nastaviť statickú IP adresu

Návod na nastavenie statickej IP adresy na Raspberry Pi, vrátane konfigurácie Predictable Network Interface Names.

Domáce NAS pomocou RPi

Ak vám postačuje úplne jednoduché a základné riešenie na ukladanie / zálohovanie dát a ich zdieľanie v rámci domácej LAN za pár „drobných“, Raspberry Pi je na to úplne ideálne.

Pripojenie USB disku

Návod na pripojenie USB disku k zariadeniu Raspberry Pi: pripojenie disku, vytvorenie partície, naformátovanie disku, pripojenie disku do súborového systému…

Zdieľanie súborov cez sieť (samba)

Samba je linuxová implementácia SMB/CIFS protokolu určeného na zdieľanie súborov / adresárov cez sieť pre ostatné počítače, ktorý je štandardne používaný najmä vo Windows svete.

DLNA na Raspberry Pi

DNLA služba je umožňuje zdielať po sieti multimediálne súbory (videá, hudbu, obrázky, fotky) na iné zariadenia ako sú napríklad smart TV, mobilné telefóny, tablety, hifi prehrávače a pod.

Automatické uspanie USB disku

Ovládanie parametrov pevného disku pripojeného cez USB – úsporný režim (standby mode) = zastavenie otáčania motorčeka disku.