Inštalácia Raspberry Pi bez monitora a klávesnice

Ako nainštalovať Raspberry Pi som už písal v minule, pre poriadok si to však zopakujme:

 1. Stiahnite si Raspbian image.
 2. Stiahnite a nainštalujte si program Etcher.
 3. Pomocou programu Etcher nakopírujte Raspbian image na SD kartu.
 4. Zastrčte SD kartu do Raspberry, pripojte monitor/TV a klávesnicu a zapnite ho.
 5. Po prvom nabootovaní spustite konfiguračný tool (sudo raspi-config), v menu vyberte možnosť „7 – Advanced Options“ a tam povoľte SSH.

Čo však v prípade, ak sa chystáte používať Raspberry Pi ako sieťový server, t.j. bez monitora a klávesnice a žiadnu voľnú nemáte k dispozícii ani na jeho inštaláciu? Keďže v základnom nastavení Raspbian-u nie je zapnuté SSH, nechať ho len tak nabootovať a potom sa k nemu pripojiť cez sieť štandardne nejde…

Postup ako nainštalovať Raspberry Pi bez monitora a klávesnice

Okrem samotného Raspberry Pi budete potrebovať router s DHCP službou, sieťový ethernet kábel a druhý počítač (notebook / tablet) pripojený v rovnakej LAN.

 1. Stiahnite Raspbian, Etcher, nainštalujte Raspbian image na SD kartu.
 2. Odpojte SD kartu od počítača a následne ju nechajte znovu načítať. Na SD karte by sa mali objaviť 2 partície. Jedna bude nečitateľná (tú nechajte na pokoji – určite ju neformátujte), na druhej nájdete nahraté súbory.
 3. V tejto čitateľnej partícii SD karty vytvorte prázdny súbor s názvom „ssh“.
 4. To je všetko, odpojte SD kartu z počítača, zastrčte ju do Raspberry a nechajte ho nabootovať. SSH bude povolené od prvého štartu systému.
 5. Raspberry Pi dostane pridelenú IP adresu z LAN routra cez DHCP. Konkrétnu IP-čku preto zistíte priamo z routra. Na pripojenie môžete použiť napríklad program Putty. Prvotné meno/heslo je: pi/raspberry
Pre aktiváciu SSH od prvého zapnutia Raspberry vytvorte na SD karte prázdny súbor s názvom „ssh“.

Naposledy testované na verzii Raspbian Stretch Lite, version: April 2019, release date: 2019-04-08, kernel version: 4.14.


Použitá fotografia: raspberry-pi-computer-electronics / Autor: kevinpartner / Licencia: Pixabay License

Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

2 komentáre

 1. 10.05.2019

  […] Urobte čistú inštaláciu Raspbian – Inštalácia Raspberry Pi bez monitora a klávesnice. […]

 2. 13.05.2019

  […] pekne zostra – predpokladám, že Raspberry máte nainštalované a máte aj aplikované všetky aktualizácie. USB disk teda jednoducho pripojte do Raspberry, on si […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.