Yoga

Táto stránka je venovaná joge – konkrétne najmä power joge, avšak nájdete tu aj informácie a zaujímavosti na rôzne témy týkajúce sa cvičenia, fitness a všeobecne zdravého životného štýlu.

Pár slov o joge na úvod

Moja cesta k joge začala v auguste 2012, tesne potom ako som oslávil 34. narodeniny. Možno si poviete: „Dosť neskoro… Veď joga je pre mladých a ohybných ľudí.“ (Čo je samozrejme veľký omyl!) Ja si však skôr myslím, že to bolo akurát včas. Práve v tomto období sa u mňa začali prejavovať prvé zdravotné problémy spôsobené zlým životným štýlom a najmä sedavým zamestnaním – bolesti chrbta, postupné pribúdanie hmotnosti. Celkovo som sa necítil vo vlastnom tele spokojný a už vôbec sa na seba nerád pozeral v zrkadle.

„Dnes niekto sedí v tieni pretože ktosi kedysi dávno zasadil strom.“

Warren Buffet

S malou dušičkou som vtedy absolvoval prvú skúšobnú hodinu power jogy zdarma. Bolo to v (žiaľ dnes už nefungujúcom) štúdiu YoGo v Bratislave na Grösslingovej. Na jogu vtedy chodili zväčša iba dievčatá a ženy – v mojich začiatkoch som bol spoľahlivo jediný chlap na hodine. 😉 No ani to ma neodradilo, skôr naopak – cvičenie power jogy sa mi natoľko zapáčilo, že som sa hneď po prvej hodine prihlásil na kurz pre začiatočníkov. A potom neskôr aj pre pokročilých, pre náročných… Power joga ma jednoducho chytila za srdce a venujem sa jej až doteraz.

Power joga, kde začať?

Prečo je joga najlepší šport pre moderného človeka som zhrnul do stále aktuálneho článku Prečo power joga?

Odpovede na najčastejšie otázky ohľadom cvičenia power jogy nájdete v článku Power joga – otázky a odpovede.

Zoznam jogových štúdií (najmä tých v Bratislave), priebežne aktualizovaný, Kde sa cvičí power joga.

Hľadáte inšpiráciu?

Ak hľadáte inšpiráciu a motiváciu ku cvičeniu jogy, rád vás nasmerujem aj môj Instagram, na ktorom nájdete zaujímavé fotky jogových pozícií (nazývaných aj asany) z mojej jogovej praxe.

Moje články o joge

Články o joge, cvičení, fitness a celkovo zdravom životnom štýle nájdete na mojich stránkach v sekcii Zdravie a Fitness. Tu je výber najnovších z nich:

 • Zaplať a nechaj tak!
  Opäť nastal čas preplnených fitness centier a vydýchaných cvičebných sál. Samozrejme, každý má právo začať cvičiť kedy sa mu zachce (a teda aj 1. januára). Čo však nechápem sú pohnútky úplného nováčika, ktorý si z plejády rôznych variantov lekcií jogy vyberie tú označenú ako „náročná – len pre skúsených“. Vedeli...
 • Hot joga, to je iný zabiják
  Dnes som bol prvýkrát cvičiť hot jogu. Hot joga sa cvičí v miestnosti vyhriatej na nejakých 42°C + je tam aj vyššia vlhkosť vzduchu.  Celkový význam toho by mal byť taký, že svaly sa rýchlejšie zohrejú a ponaťahujú a človek tak môže cvičiť aj pozície vyžadujúce väčšiu ohybnosť. A samozrejme, cvičenie...
 • Kde sa cvičí power joga
  Priebežne aktualizovaný zoznam jogových štúdií, kde si môžete zacvičiť power jogu. V článku nájdete prehľadnú mapu a tiež aj kontakty na všetky mne známe štúdiá.
 • Power joga – otázky a odpovede
  Aký je rozdiel medzi jogou a power jogou? Aké účinky má power joga? Nie len to len také posedávanie? Čo potrebujem na cvičenie a čo si mám obliecť? Odpovede na tieto i iné otázky o power joge sa dozvieš v tomto článku.
 • 5 vecí, ktoré dlhuješ svojmu telu
  Je začiatok roka, čas, kedy si niektorí menej otrlí jedinci zvyknú dávať novoročné predsavzatia. Schudnúť, prestať fajčiť, nenadávať starým ľuďom, nerobiť grimasy na deti v kočíkoch a podobne. Aby som aj ja trochu prilial oheň do oleja, tu je zopár dobre mienených rád. Aké sú najčastejšie prehrešky, ktoré robíš svojmu telu?
 • Prečo power joga?
  Určite ste už o tom počuli a aj veľa čítali: treba sa hýbať, cvičiť, športovať, proste nesedieť celý deň len na riti a všade sa prevážať autom. Vynechajme teda úvodné reči a poďme rovno k veci: Prečo som si vybral power jogu ako svoju hlavnú športovú aktivitu?