Michaela Šišková (DNA ERA) – Analýza DNA vám predpovie budúcnosť

Do tejto špeciálnej časti podcastu Prvá dobrá som si pozval Michaelu Šiškovú, spoluzakladateľku spoločnosti DNA ERA. Michaela získala v roku 2019 titul Podnikateľka Slovenska v kategórii Začínajúca podnikateľka a prednedávnom ju časopis Forbes vyhodnotil ako 30 pod 30 pre rok 2020. Ako už názov jej firmy napovedá, rozprávali sme najmä o zaujímavých veciach týkajúcich sa práve DNA.

Spoločnosť DNA ERA sa venuje analýze DNA – na základe genetických testov určuje jej klientom predispozície vzniku závažných ochorení. Ich metóda je založená na striktne vedeckom prístupe k problematike, pripravovaná z overených vedeckých a lekárskych databáz. Výsledkom je nielen určenie miery rizika vzniku tej ktorej choroby, ale aj individuálne poradenstvo ako danej chorobe čo najlepšie predchádzať.

Vypočujte si rozhovor s Michaelou Šiškovou zo spoločnosti DNA ERA ako podcast Prvá dobrá:

V tomto podcaste sa okrem iného dozviete:

Čo je to DNA a z čoho sa skladá? Majú všetky bunky tela rovnakú DNA? Existujú dvaja ľudia s rovnakou DNA? Čo všetko sa dá z DNA určiť? Sú geneticky modifikované potraviny škodlivé? Dá sa krížiť zemiak s rybou? Budeme raz upravovať DNA ľudí podľa katalógu? PS: V tejto súvislosti v podcaste spomínaný film sa volá Gattaca.

Na čo sa zameriava DNA ERA? Ako vznikol nápad na podnikanie v oblasti DNA? Pre koho je určená analýza DNA a čo všetko sa z nej klient dozvie? Odkiaľ pochádzajú prezentované informácie, sú naozaj spoľahlivé? Bude raz analýza DNA preplácaná zdravotnými poisťovňami hneď po narodení? Ako vysvetliť svojmu lekárovi výsledky DNA testu?

Čo sa deje so vzorkou DNA v laboratóriu? Ako prebieha samotná analýza? Aká je pridaná hodnota DNA ERA? Prečo sa dajú zohnať DNA testy už za cca 50$ a v čom je chyták? Je obchodovanie s DNA dátami etické?

Je ťažké robiť start-up v oblasti medicíny? Kam sa chce DNA ERA ďalej rozvíjať a načo potrebuje peniaze od investora?


Nahrávka vznikla „na prvú dobrú“ dňa 3.10.2020. Rozhovor bol autorizovaný. Všetky prezentované informácie sú bez záruky.


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.