Kategória: Chytré vecičky
V tomto článku si ukážeme základné možnosti ovládania parametrov pevného disku pripojeného cez USB k Raspberry Pi. Zameriame sa najmä na možnosť vyvolania úsporného režimu (standby mode), kedy disk zastaví otáčanie motorčeka.
V tomto článku si ukážeme ako na Raspberry Pi nainštalovať DLNA službu. Použijeme na to Linux implementáciu s názvom MiniDLNA, pomocou ktorej sprevádzkujeme server kompatibilný s DLNA protokolom. MiniDNLA daemon dokáže posielať po sieti multimediálne súbory (videá, hudbu, obrázky, fotky) na jednotlivé zariadenia – klientov, ako sú napríklad smart TV, mobilné telefóny, tablety, hifi prehrávače a pod.
Základom každého NAS servera (a teda aj toho nášho postavenom na Raspberry Pi) je sprístupnenie adresárov / súborov cez sieť pre ostatné počítače. V Linuxe sa na tento účel používa SAMBA. Samba je linuxová implementácia SMB/CIFS protokolu určeného na zdieľanie súborov, ktorý je štandardne používaný najmä vo Windows svete. Pomocou...
Návod na pripojenie USB disku k zariadeniu Raspberry Pi. Článok podrobne opisuje: pripojenie disku, vytvorenie partície, naformátovanie disku, pripojenie disku do súborového systému.
Ak vám postačuje úplne jednoduché a základné riešenie na ukladanie / zálohovanie dát a ich zdieľanie v rámci domácej LAN za pár „drobných“, Raspberry Pi je na to úplne ideálne. Ja ho používam doma už asi pol roka a som max spokojný.
Návod na nastavenie statickej IP adresy na Raspberry Pi, vrátane konfigurácie Predictable Network Interface Names.
Ako postupovať ak sa chystáte používať Raspberry Pi ako sieťový server, t.j. bez monitora a klávesnice a žiadnu voľnú nemáte k dispozícii ani na jeho inštaláciu? Keďže v základnom nastavení Raspbian-u nie je zapnuté SSH, nechať ho len tak nabootovať a potom sa k nemu pripojiť cez sieť štandardne nejde…
V tomto článku sa dozviete: Ako nainštalovať operačný systém Raspbian na minipočítač Raspberry Pi. Čo všetko je potrebné spraviť po prvom spustení. Ako sa pripojiť na Pi vzdialeným spôsobom cez SSH a cez Microsoft Remote Desktop Connection.
Pri riešení WiFi v domácnosti či malej firme sa častokrát stretávame s tým, že jeden WiFi router na pokrytie celej lokality nestačí. V tomto návode si ukážeme, ako za minimálne náklady zväčšiť pokrytie WiFi v domácich podmienkach. WiFi opakovač (WiFi repeater) WiFi repeater je malé zariadenie, napríklad v tvare 230V...
Inštalácia nového WiFi routra býva zväčša veľmi jednoduchá. Vďaka prednastaveným parametrom z výroby bude pravdepodobne aj hneď fungovať. Každopádne, jeho zabezpečenie by ste nemali brať na ľahkú váhu. Nespoliehajte sa totiž na základné nastavenia, tie sú z marketingových dôvodov vždy maximálne otvorené a benevolentné – aby vám nový WiFi router...