Ako nastaviť na Raspberry Pi statickú IP adresu

Predictable Network Interface Names

Linux začal od istej doby používať „Predictable Network Interface Names“. Čo to v praxi znamená?

V minulosti sa štandardne sieťové rozhrania označovali ako eth0, eth1, atď. Ak ste mali v konfigurácii iba jedno sieťové rozhranie, všetko bolo v poriadku. Ak ste ich však mali dve a viac, mohol nastať problém. Napríklad jedna sieťová služba bola zavesená iba na rozhranie eth0 a druhá služba iba na rozhranie eth1. Pri bootovaní systému mohol driver z nejakého (to je teraz jedno akého) dôvodu názvy rozhraní vymeniť. Obe služby prestali fungovať, respektíve mohli fungovať nekorektne. V prípade povedzme firewallu ste vyrobili peknú bezpečnostnú dieru (to čo bolo vonku bolo zrazu chápané ako dnu a opačne).

Aby sa rozhrania viac neplietli, začali ich označovať dlhšími (jedinečnými) názvami. Nuž a táto vlastnosť sa volá Predictable Network Interface Names. Ak je táto možnosť v systéme zapnutá, sieťové rozhrania nie sú identifikované ako eth0, eth1, atď., ale napríklad ako enxb827ebb1e7f9. Pomenovania sieťových rozhraní už viac nie sú číslované od 0 až po X, ale sú pri každom štarte systému rovnaké (t.j. sú predikovateľné).

To či má vaše Raspberry túto vlastnosť aktivovanú sa dozviete jednoducho príkazom ifconfig. Ak vo výpise uvidíte niečo ako:

eth0: flags=4163<UP,BROADCAST,RUNNING,MULTICAST>  mtu 1500

Predictable Network Interface Names nie je zapnuté. Odporúčam vtedy predikovateľné názvy sieťových rozhraní zapnúť. Spustite program na základnú konfiguráciu Raspebrry:

sudo raspi-config

Vyberte možnosť 2 – Network Options a následne možnosť N3 – Network interface names. Na otázku „Would you like to enable predictable network interface names?“ odpovedzte samozrejme „Yes“. Zmena sa prejaví po najbližšom reboote. Overiť si ju môžete opäť príkazom ifconfig, mali by ste dostať niečo takéto:

enxb827ebb1e7f9: flags=4163<UP,BROADCAST,RUNNING,MULTICAST>  mtu 1500

Nastavenie statickej IP adresy

Najprv si zistite ako sa volá vaše sieťové rozhranie – opäť príkaz ifconfig. Moje sa volá enxb827ebb1e7f9 (viď hore). Tento názov si odložte / skopírujte do schránky.

Potom otvorte konfiguračný súbor služby DHCP, ktorá má na starosti získanie IP adresy pre vaše Raspberry:

sudo nano /etc/dhcpcd.conf

A na koniec súboru vložte nasledovnú konfiguráciu (názov interface a IP adresy samozrejme nahraďte vlastnými):

# Moja staticka IP adresa
interface enxb827ebb1e7f9
static ip_address=192.168.1.99/24
static routers=192.168.1.1
static domain_name_servers=192.168.1.1 8.8.8.8

Konfiguračný súbor uložte a rebootujte Raspberry. Ak sa všetko zadarilo tak ako malo, od najbližšieho štartu systému bude mať Raspberry Pi vami zadanú statickú IP adresu.

Testované na verzii Raspbian Stretch Lite – Linux version 4.14.98-v7+


Použitá fotografia: network-cable-ethernet-computer / Autor: Martinelle / Licencia: Pixabay License

Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

1 Reakcia

  1. 12.05.2019

    […] Nastavte statickú IP adresu – Ako nastaviť na Raspberry Pi statickú IP adresu. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.