Prvá dobrá (podcast)

Prvá dobrá (alebo aj „na prvú dobrú“) je podcast na rôzne témy, ktoré ma zaujmú. Ako veci okolo nás fungujú? A keď (ne)fungujú, tak prečo? Pýtam sa a hľadám odpovede. V tomto podcaste je podstatný najmä obsah, nie efekty a znelky.

Volám sa Martin, no na internete vystupujem aj pod pseudonymom Gendzo Macher. Ak mi chcete napísať, môžete použiť kontaktný formulár.

Prvá dobrá je pokračovaním môjho ranného vlogu (viď históriu dole) a keďže tento názov sa mi natoľko zapáčil a osvedčil, rozhodol som sa po ňom pomenovať aj celý môj podcast. V podcaste teda nájdete nielen historické a nové časti Prvej dobrej v pôvodnom koncepte môjho monológu na rôzne témy, ale neskôr aj dlhšie rozhovory s inými zaujímavými ľuďmi.

Prihlás sa na odber podcastu Prvá dobrá:

Prvá dobrá
Prvá dobrá
Gendzo Macher

Gendzo Macher a jeho podcast na rôzne témy. Zaujíma ma, ako veci okolo nás fungujú. Pýtam sa a hľadám odpovede. Dôležitý je obsah, nie forma. Podcast je nahrávaný "na prvú dobrú" - bez zbytočných efektov a náročnej postprodukcie.

Trochu histórie

Prvá dobrá (alebo aj „na prvú dobrú“) vznikla na jeseň v roku 2019 ako séria krátkych videí na rôzne témy, ktoré som vtedy nahrával každý deň cestou do práce v aute. Ako už názov napovedá, podstatou týchto vlogov bol najmä nedostatok času na prípravu, nemožnosť opakovania záberov a žiadny čas na postprodukciu. Všetko podstatné som musel stihnúť natočiť počas cca 10 minút trvajúceho úseku cesty. V tom čase vzniklo presne 44 častí (I. série) Prvej dobrej.

Koncom roku 2019 som však už bol trochu vyčerpaný z neustále ranného vykecávania, vymýšľania nových tém a vlastne mi ani nevyhovoval zvolený formát videí. Zmestiť sa do cca 5 minút sa mi stále nedarilo. Uvedomil som si tiež, že ak nechcem rozprávať len motivačné citáty a podobné hlúposti, potrebujem nielen dlhšiu minutáž videí, ale aj viac času na prípravu. Tá sa však nedala stíhať (popri mojich ostatných povinnostiach) každý deň. A priznajme si to, ani diváci by nemali čas ani nervy pozerať dhšie verzie Prvej dobrej každý deň.

Na prelome rokov som si dal preto prestávku na rozmyslenie nového konceptu, s cieľom pokračovať v januári 2020. Nuž, prestávka sa potom trochu natiahla. 🙂 Keďže som ale duša kreatívna, celé leto som premýšľal ako ďalej a v septembri 2020 sa opäť pustil do výroby ďalšej, v poradí už II. série Prvej dobrej. Tentokrát nielen v podobe videí, ale aj ako podcast!

Súčasnosť

V roku 2020 som okrem niekoľkých sólo častí spravil aj dva zaujímavé rozhovory, kedy môj podcast poctili návštevou Michaela Šišková (DNA ERA) a Alexandra Varšová (Miesto pre jogu). A keďže sa mi to zapáčilo, v roku 2021 by som rád pokračoval v tomto mixe mojich kratších individuálnych častí a dlhších rozhovorov so zaujímavými hosťami.