Prvá dobrá (podcast)

Prvá dobrá (alebo aj „na prvú dobrú“) je podcast na rôzne témy, ktoré ma zaujmú. Ako veci okolo nás fungujú? A keď (ne)fungujú, tak prečo? Pýtam sa a hľadám odpovede. V tomto podcaste je podstatný najmä obsah, nie efekty a znelky.

Volám sa Martin, no na internete vystupujem aj pod pseudonymom Gendzo Macher. Ak mi chcete napísať, môžete použiť kontaktný formulár.

Prvá dobrá je pokračovaním môjho ranného vlogu (viď históriu dole) a keďže tento názov sa mi natoľko zapáčil a osvedčil, rozhodol som sa po ňom pomenovať aj celý môj podcast. V podcaste teda nájdete nielen historické a nové časti Prvej dobrej v pôvodnom koncepte môjho monológu na rôzne témy, ale neskôr aj dlhšie rozhovory s inými zaujímavými ľuďmi.

Prihlás sa na odber podcastu Prvá dobrá

Subscribe to
Prvá dobrá

Or subscribe with your favorite app by using the address below

Trochu histórie

Prvá dobrá (alebo aj „na prvú dobrú“) vznikla na jeseň v roku 2019 ako séria krátkych videí na rôzne témy, ktoré som vtedy nahrával každý deň cestou do práce v aute. Ako už názov napovedá, podstatou týchto vlogov bol najmä nedostatok času na prípravu, nemožnosť opakovania záberov a žiadny čas na postprodukciu. Všetko podstatné som musel stihnúť natočiť počas cca 10 minút trvajúceho úseku cesty. V tom čase vzniklo presne 44 častí (I. série) Prvej dobrej.

Koncom roku 2019 som však už bol trochu vyčerpaný z neustále ranného vykecávania, vymýšľania nových tém a vlastne mi ani nevyhovoval zvolený formát videí. Zmestiť sa do cca 5 minút sa mi stále nedarilo. Uvedomil som si tiež, že ak nechcem rozprávať len motivačné citáty a podobné hlúposti, potrebujem nielen dlhšiu minutáž videí ale aj viac času na prípravu. Tá sa však nedala stíhať (popri mojich ostatných povinnostiach) každý deň. A priznajme si to, ani diváci by nemali čas ani nervy pozerať dhšie verzie Prvej dobrej každý deň.

Na prelome rokov som si dal preto prestávku na rozmyslenie nového konceptu, s cieľom pokračovať v januári 2020. Nuž, prestávka sa potom trochu natiahla. 🙂 Prišiel COVID, chaos a panika, potom veci okolo môjho chorého ocina. Keďže som ale duša kreatívna, celé leto som premýšľal ako ďalej a v septembri 2020 sa opäť pustil do výroby ďalšej, v poradí už II. série, Prvej dobrej. Tentokrát nielen v podobe videí, ale aj ako podcast!

Pravidlá II. série

  1. Nová časť cca 1-2x do týždňa.
  2. Dĺžka cca 15-20 minút – umožní rozvinúť témy viac do hĺbky.
  3. Príprava vopred je základ – menej tliachania o ničom.
  4. Zaujímavé a aktuálne témy – menej bullshitov ako motivačné citáty a pod.
  5. Žiadna alebo len minimálna postprodukcia – znelky, efekty a iné čačky nie sú potrebné.