Ako zväčšiť pokrytie WiFi

Pri riešení WiFi v domácnosti či malej firme sa častokrát stretávame s tým, že jeden WiFi router na pokrytie celej lokality nestačí. V tomto návode si ukážeme, ako za minimálne náklady zväčšiť pokrytie WiFi v domácich podmienkach.

WiFi opakovač (WiFi repeater)

WiFi repeater je malé zariadenie, napríklad v tvare 230V zásuvky, ktoré zapichnete do napájania a po jednoduchej konfigurácii dokáže rozšíriť WiFi sieť do ďalších miestností v dome. Pracuje na princípe prijímača + vysielača, čiže okrem napájania nepotrebuje iné káble. Zariadenie prijíma pôvodný (slabší) signál existujúcej WiFi a tento šíri ďalej.

Výhody:

 • jednoduchá a rýchla inštalácia,
 • väčšina WiFi opakovačov disponuje aj LAN zásuvkou, takže v mieste zapojenia môžete hneď pripojiť počítač, smart TV a pod.

Nevýhody:

 • samotný WiFi repeater sa musí nachádzať ešte v dobrom pokrytí pôvodnej WiFi siete, aby túto dokázal šíriť ďalej,
 • opakovač pracuje na striedačku ako prijímač/vysielač, prenosová rýchlosť na rádiovej vrstve je tým pádom iba polovičná.
Wifi repeater - princíp fungovania.
Obrázok 1 – zapojenie WiFi opakovača v domácej sieti. Opakovač prijíma signál z WiFi routra a následne ho šíri ďalej.

Ceny nových WiFi opakovačov začínajú už od 20€. Predtým, ako sa pustíte do nákupu: ak máte doma nepoužívaný WiFi router overte si, či tiež nemá v sebe funkciu opakovača (aj niektoré novšie WiFi routre totiž túto funkciu priamo obsahujú).

Zväčšenie pokrytia s použitím WiFi opakovača je jednoduché, má však jednu, už spomínanú, nevýhodu – ak WiFi signál na danom mieste prítomný nie je, nemá čo opakovať a tým pádom ani nefunguje (alebo často vypadáva). Vtedy prichádza na rad použitie starej dobrej klasiky – LAN kábla.

WiFi router + LAN kábel

Keďže tento článok má byť o riešení za minimálne náklady, mám pre vás dobrú správu. Nemusíte kupovať WiFi repeater, stačí keď sa obzriete po nejakom staršom WiFi smerovači. Ak takýto doma nemáte – oslovte známych, možno sa potešia, že ich zbavíte starej haraburdy. Alebo hľadajte v bazároch – najlacnejší WiFi router som tam našiel už za 5€. Okrem toho budete potrebovať LAN kábel príslušnej dĺžky – aby dočiahol od existujúceho WiFi routra k miestu, kde bude uložený druhý smerovač (napríklad na druhé poschodie domu).

WiFi smerovač - zapojenie pre zväčšenie pokrytia
Obrázok 2 – konfigurácia dvoch WiFi smerovačov tak, aby šírili rovnaký signál = zväčšenie pokrytia WiFi v domácnosti.

Oba smerovače následne zapojíme tak, že jeden bude hlavný (primárny) a druhý (sekundárny) bude robiť akési predĺženie LAN / WiFi siete do novej lokality. To docielime tak, že smerovače navzájom prepojíme pomocou dátového kábla.

Postup konfigurácie

Primárny WiFi router budem v texte označovať ako R1, sekundárny ako R2. Ako primárny smerovač (R1) odporúčam použiť ten lepší (novší), ako R2 dajte horší (starší) kus. Celú konfiguráciu začíname tak, že všetko máme vypnuté, káble rozpojené a smerovače R1/R2 sú v základnom nastavení. Ak boli predtým používané, odporúčam vykonať reset do továrenského nastavenia.

 1. Začíname s R1: pripojte WAN kábel od poskytovateľa internetu a počítač cez LAN kábel. Smerovač zapnite a prihláste sa do admin rozhrania. Na prihlásenie použite prednastavenú IP adresu, zväčša http://192.168.1.1
 2. Nakonfigurujte parametre WAN rozhrania (verejnú IP adresu, default gateway, DNS adresy, …) – nechajte to buď na automatiku, alebo použite návod od vášho poskytovateľa internetu.
 3. Nastavte LAN sieť: rozsah IP adries lokálnej siete nenechávam nikdy prednastavený, takže ho zmeníme napríklad na 192.168.15.1, maska siete 255.255.255.0. Rovnako je nutné zmeniť aj LAN IP adresu smerovača R1 – zadajte prvú adresu zo zvoleného rozsahu: 192.168.15.1.
 4. Je potrebné tiež prekonfigurovať DHCP: nastavte nový rozsah automaticky prideľovaných IP adries na 192.168.15.10 – 192.168.15.254. Poznámka / dôležité: IP adresy 1 – 9 sme si rezervovali pre naše interné použitie, t.j. nebudú prideľované zariadeniam v sieti.
 5. V tomto okamihu odporúčam konfiguráciu R1 uložiť a vykonať reštart. Po reštarte musíte odpojiť a znovu pripojiť dátový kábel od počítača, aby vám bola opäť pridelená IP adresa, teraz však už z nového rozsahu. Nezabudnite, že aj admin stránka je odteraz dostupná na novej IP adrese http://192.168.15.1
 6. Konfiguráciu R1 dokončíme nastavením WiFi: zvoľte si názov SSID, vyberte bezpečnú autentifikáciu a vymyslite heslo. Návod ako nastaviť domácu WiFi sieť.

V tomto okamihu je smerovač R1 pripravený. Necháme ho na chvíľu tak a ideme sa venovať R2.

 1. Zapnite R2 a pripojte k nemu počítač cez LAN kábel.
 2. Prihláste sa do admin rozhrania R2. Na prihlásenie musíte použiť opäť jeho prednastavenú IP adresu, t.j. http://192.168.1.1
 3. Nastavte LAN sieť na rovnaký rozsah ako u primárneho smerovača – 192.168.15.1, maska siete 255.255.255.0. Lokálnu IP adresu LAN smerovača R2 dajte na 192.168.15.2
 4. Ak máte v menu možnosti ako Gateway, alebo Local DNS, zadajte tam IP adresu primárneho smerovača – 192.168.15.1
 5. Vypnite DHCP – táto funkcia nebude na R2 aktívna, lebo DHCP bude zabezpečovať R1.
 6. Nastavte WiFi – použite rovnaký názov SSID, aj rovnaké heslo ako pri R1.
 7. Uložte nastavenia a reštartujte R2.

Oba smerovače sú teraz nakonfigurované. Nastal čas na ich vzájomné prepojenie a odskúšanie.

 1. Pomocou dátového káblu prepojte LAN port smerovača R1 s LAN portom smerovača R2 (viď obrázok 2). Opakujem, prepájame dva LAN porty, nie LAN – WAN!
 2. Smerovač R2 je od teraz dostupný z celej siete a to na novej adrese http://192.168.15.2

Od tohto okamihu funguje smerovač R2 ako predĺženie lokálnej siete smerovača R1. Keďže sme na oboch smerovačoch nastavili rovnaký názov SSID aj rovnaké heslo WiFi, budú sa pripojené zariadenia automaticky prehlasovať z jedného smerovača na druhý a to bez potreby zadávania nového hesla alebo inej dodatočnej konfigurácie. Zariadenia dostávajú pridelenú IP z rovnakého rozsahu adries, ale vďaka použitiu iba jedného DHCP nám nevznikajú konflikty.

Rovnakým spôsobom je možné pridať aj ďalšie smerovače R3, R4, … na ďalšie zväčšenie pokrytia WiFi signálom.


Použitá fotografia: notebook-laptop-work-pc-computer / Autor: Picography / Licencia: CC0

Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

28 komentárov

 1. Ja píše:

  „Smerovač R2 je od teraz dostupný z celej siete a to na novej adrese http://192.168.1.2
  nemalo by to byť 192.168.15.2 ?

  • Gendzo píše:

   Vďaka za upozornenie, opravené.

   • Ja píše:

    DHCP: nastavte nový rozsah automaticky prideľovaných IP adries na 192.168.15.10 – 192.168.15.255
    Mne dovolil router nastaviť rozsah 192.168.15.10-192.168.15.254

    • Gendzo píše:

     Mea culpa, vďaka za upozornenie. Samozrejme v našom prípade je adresa 192.168.15.255 broadcast IP adresa, preto nemôže byť (nemala by byť) použitá pre zariadenia v sieti a preto ju ani väčšina routrov nedovolí prideliť.

 2. Ja píše:

  192.168.15.10 – 192.168.15.255 rozsah je do 254 inak píše že je adresa neplatná.

 3. Kristian píše:

  Chcel by som sa opytat, či je možné v prípade R2 používať ostatne LAN porty? Budú fungovať ? Ďakujem za odpoved

 4. Jaro píše:

  Ahoj, dá sa pripojiť k R1 TV box, PC a to isté aj na R2?

 5. Emil píše:

  Wifi ma mat tiež rovnaký kanál na ktorom vysiela signál

  • Gendzo píše:

   Ak je to otázka, či oba routre musia mať nastavený rovnaký kanál – tak odpoveď je nemusia. Respektíve práve naopak – je lepšie, keď nemajú rovnaký kanál, aby sa zbytočne navzájom nerušili…

 6. R píše:

  a keď chcem prepojiť dva routre cez wifi?

  • Gendzo píše:

   Záleží od konkrétneho modelu routra čo dokáže. Z otázky presne nerozumiem, čo chcete robiť, ale napríklad taký TP-Link model WA901ND udáva v príručke nasledovné režimy:
   1. Access Point Mode (Default) – štandardné použitie
   2. Repeater/Bridge with AP – dokáže predĺžiť dosah WiFi signálu jeho zopakovaním „v strede cesty“
   3. Client Mode – umožňuje na WiFi pripojiť zariadenie ktoré nemá WiFi ale má ethernet
   4. Multi-SSID Mode – rovnako ako bod 1 ale vytvorí viac logických WiFi sietí

   Predpokladám, že odpoveď na vašu otázku sa skrýva pod funkcionalitou v bode 2.

 7. Matus píše:

  Dobrý deň chcem prepojit dva routre ale do starého sa nemôžem dostať keď dám do prehladavaca 192.168….pise len žiadny internet.ako sa dostanem do nastavení routra?dakujem

  • Gendzo píše:

   Ak neviete IP adresu routra, postupujte presne podľa návodu (viď hore):
   „Celú konfiguráciu začíname tak, že všetko máme vypnuté, káble rozpojené a smerovače R1/R2 sú v základnom nastavení. Ak boli predtým používané, odporúčam vykonať reset do továrenského nastavenia.“
   Čiže urobte reset routra, následne by mala byť jeho IP adresa 192.168.0.1 alebo 192.168.1.1

   • Matus píše:

    Resetol som a zadal ip nepripojí ma ani na routri nesvieti kontrolka internet

    • Gendzo píše:

     Ťažko povedať takto na diaľku. Kontrolka internet svietiť nemusí, ak teda máte na router pripojený iba jeden počítač a nie WAN, tak nemá byť aký internet. Skúste pozrieť cez príkaz ipconfig /all akú IP vlastne počítač z routra dostal.

 8. Michal píše:

  Dobry den, mozem. Nechat R1 v nastaveni ktory mi prisiel od tcomu a druhy k nemu naparovat?

  • Gendzo píše:

   Nie, postupujte podľa návodu. Ak necháte na R1 pôvodné nastavenie od Tcomu, pravdepodobne sa stane nasledovné:
   – R1 bude mať nastavené prideľovanie IP adries pre zariadenia v sieti cez DHCP z rozsahu IP adries: X.X.X.2 – X.X.X.254.
   – Ak teda na R2 nastavíte statickú IP adresu X.X.X.2, pravdepodobne dôjde časom v sieti ku konfliktom, v momente ako R1 niekomu inému pridelí rovnakú adresu.
   Preto je potrebné zmeniť na R1 rozsah dynamicky prideľovaných IP adries pre ostatné zariadenia na X.X.X.10 – X.X.X.254

 9. Janko píše:

  Dobrý deň, chcem sa len opýtať, či tie dva routre musia byť spojené káblom. Nedá sa to spárovať bezdrôtovo?

 10. Roman píše:

  Zdravim…,v smerovaci R2 (D-LINK DI-524) v nastaveniach LAN SETTINGS mam len tri riadky, kolonky na vyplnanie, a to: IP Address, Subnet Mask a Domain Name. Ak do IP Addres vyplnim 192.168.15.1, kam mam dat potom lokalnu IP smerovaca 192.168.15.2? Alebo sa uvedeny typ routra neda na predlzenie wifi signalu vobec vyuzit? Vopred dakujem za odpoved.

 11. Štefan píše:

  Dobrý deň – pekný článok – chystám sa vyskúšať v praxi. Mám ale otázky:
  Ak pridávam Router 3, 4 – pripájam ich káblom LAN k routru 1 alebo R3 do R2, R4 do R3 ?
  Ak na R2 (R3,R4,…) nastavujem WIFI – treba okrem SSID a hesla zadať i MAC adresy filtrovaných zariadení, alebo stačí ak sú na prvom routery R1 ?
  Ďakujem.

  • Gendzo píše:

   Ak pridávam Router 3, 4 – pripájam ich káblom LAN k routru 1 alebo R3 do R2, R4 do R3 ?
   -> Možné sú oba spôsoby, záleží teda od vhodného trasovania kábla v dome.

   Ak na R2 (R3,R4,…) nastavujem WIFI – treba okrem SSID a hesla zadať i MAC adresy filtrovaných zariadení, alebo stačí ak sú na prvom routery R1 ?
   -> Neskúšal som (zaskočte ma otázkou :-)), ale predpokladám, že keďže MAC filtering sa na domácich wifi routroch zvyčajne nastavuje v časti „Wireless settings“, tak v tomto prípade bude potrebné MAC adresy zadávať na každom routri (rovnako ako SSID a prístupové heslo). Z pohľadu následnej administrácie je to značne nepraktické – prečo používate MAC filtering?

   • Štefan píše:

    „Z pohľadu následnej administrácie je to značne nepraktické – prečo používate MAC filtering?“ No postupoval som podľa rád uvedených v článku: https://www.gendzo.sk/navody/nastavit-domacu-wifi-siet/

    Pustil som sa do nastavovania R2 – mám nepoužívaný Netgear DGN3500 N300 Wireless Gigabit ADSL2+ Modem Router (na ktorom som omylom aktualizoval fw na nemeckú verziu a už sa neviem vrátiť k anglickému fw a som docela stratený z nemeckých výrazov) – tak že ho využijem ako R2 – žiaľ, po zmene IP adresy zo 192.168.0.1 na 192.168.15.2 mi hlási chybu – „Bitte geben Sie einen Namen für den gewählten Computer ein.“ Po nej sa neviem dostať ani cez pôvodné ani cez nove IP do routra – musím zakaždým do výrobných nastavení…

    • Gendzo píše:

     MAC filtering – nemusíte riešiť, je to odporúčanie skôr pre paranoikov 🙂
     Netgear DGN3500 – žiaľ, s tým vám takto na diaľku pomôcť neviem, musel by som presne vidieť čo kde zadávate…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.