DLNA na Raspberry Pi
DLNA (Digital Living Network Aliance) je združenie výrobcov elektroniky, ktoré zaviedlo štandard pre komunikáciu multimediálnych zariadení v domácej sieti. Tento štandard sa rovnako označuje skratkou DLNA. Logo DLNA zároveň aj označuje všetky kompatibilné výrobky.
Základnou filozofiou DLNA je, aby jednotlivé zariadenia, ktoré tento štandard podporujú, vytvorili domácu multimediálnu sieť automaticky, bez nutnosti zdĺhavej a náročnej konfigurácie či nastavovania zo strany bežného používateľa. DLNA zariadenia sa teda samé v sieti nájdu, rozpoznajú, dohodnú na vhodnom protokole a pravidlách zdieľania (multimediálneho) obsahu. Výhodou pre používateľa je plug-and-play princíp. Akonáhle pripojíte do domácej LAN siete kompatibilné DLNA zariadenie, je okamžite pripravené na použitie.
Inštalácia MiniDLNA
V predchádzajúcich častiach tejto série článkov sme si ukázali, ako vytvoriť domáce úložisko dát (NAS) pomocou Raspberry Pi. V tejto časti si na takto pripravené Raspberry doinštalujeme práve DLNA službu.
Použijeme na to Linux implementáciu s názvom MiniDLNA, pomocou ktorej sprevádzkujeme server kompatibilný s DLNA protokolom. MiniDNLA daemon dokáže posielať po sieti multimediálne súbory (videá, hudbu, obrázky, fotky) na jednotlivé zariadenia – klientov, ako sú napríklad smart TV, mobilné telefóny, tablety, hifi prehrávače a pod.
Inštaláciu začneme klasickou dvoj-kombináciou príkazov – aktualizujeme RPi na posledné verzie SW a v tesnom závese hneď potom aj nainštalujeme miniDLNA balíček.
sudo apt-get update sudo apt-get upgrade sudo apt-get install minidlna
Konfigurácia MiniDLNA
Nastavenie MiniDLNA služby vykonáme pomocou jej konfiguračného súbora /etc/minidlna.conf. Najprv si však z neho vyrobíme kópiu a až potom ho otvoríme na editáciu:
sudo cp /etc/minidlna.conf /etc/minidlna.conf.bak sudo nano /etc/minidlna.conf
Konfiguračný súbor obsahuje množstvo položiek, väčšina z nich je však zneplatnená cez komentáre. Podstatné sú nasledovné parametre (základný jednoduchý variant konfig súboru):
friendly_name=NASKO port=8200 db_dir=/var/cache/minidlna log_dir=/var/log inotify=yes # "A" for audio (eg. media_dir=A,/var/lib/minidlna/music) # "P" for pictures (eg. media_dir=P,/var/lib/minidlna/pictures) # "V" for video (eg. media_dir=V,/var/lib/minidlna/videos) # "PV" for pictures and video # (eg. media_dir=PV,/var/lib/minidlna/digital_c$ media_dir=APV,/mnt/data1/Multimedia # List of file names to look for when searching for album art. # Names should be delimited with a forward slash ("/"). album_art_names=Cover.jpg/cover.jpg/AlbumArtSmall.jpg/albumartsmall.jpg album_art_names=AlbumArt.jpg/albumart.jpg/Album.jpg/album.jpg album_art_names=Folder.jpg/folder.jpg/Thumb.jpg/thumb.jpg
friendly_name – pod týmto názvom uvidia váš DLNA server ostatné zariadenia (klienti)
media_dir – skratka APV znamená, že adresár /mnt/data1/Multimedia bude slúžiť na ukladanie hudby, obrázkov aj videí. V prípade, ak máte roztriedené zvlášť mp3 (A = audio), zvlášť fotky z dovolenky (P = pictures) a zvlášť filmy (V = video), môžete nastaviť jedinečnú cestu ku každému typu samostatne. Všimnite si tiež, že cez DLNA nezdieľam celý obsah USB disku /mnt/data1. To preto, že na tento disk ukladám aj iné dáta (napríklad zálohy z počítačov), ktoré určite nechcem zverejňovať cez DLNA službu.
Reštart služby
Po každej zmene je potrebné reštartnúť MiniDLNA službu, aby si táto znovu načítala svoj konfiguračný súbor:
sudo service minidlna restart
Skúška správnosti
Skúšku správnosti vykonáme tak, že cez SAMBA protokol (pozri článok Raspberry Pi a zdieľanie súborov cez sieť) nahráme na disk pripojený k Raspberry Pi nejaké multimediálne súbory – povedzme film vo formáte mp4, mkv, mov a pod.
Potom zapneme smart TV, spustíme na to určenú aplikáciu (ak neviete ako na to, prečítajte si návod k vášmu smart TV) a vyhľadáme DLNA server (môj sa volá „NASKO“). Ak všetko funguje ako má, nájdete tam práve uložený film a môžete aj spustiť jeho prehrávanie.
Bonusový tip
Občas sa stane, že po nakopírovaní nového obsahu do MiniDLNA priečinku na RPi, tento z nejakého záhadného dôvodu nie je vidieť. Vtedy je možné použiť príkaz, ktorým aktualizujete databázu nahratého obsahu:
sudo service minidlna force-reload
Tento návod bol úspešne testovaný na Raspberry Pi3 model B+ 64-bit 1GB RAM a tiež aj na Raspberry Pi4 model B 64-bit 4GB RAM. Naposledy testované na verzii Raspbian GNU/Linux 10 (buster), kernel: Linux 4.19.75-v7l+
1 Response
[…] Nastavte publikovanie multimediálneho obsahu pre smart zariadenia – DLNA na Raspberry Pi. […]