GCAER0T – Jastrabá

Vždy, keď chodievam na Jastrabú – dá sa povedať moju rodnú dedinu (prežil som tu prvé 3? roky môjho života), hovoril som si: „Tu by bolo pekné miesto pre kešku. Ako to, že tu žiadna nie je?“ A tak, posmelený mojou prvotinou (GCA0HQ2), ktorú som spravil cca pred rokom, som sa odhodlal založiť skrýšu aj trochu ďalej od domova. Dostala označenie GCAER0T.


Prvá písomná zmienka o obci Jastrabá pochádza z roku 1487, avšak obec ako taká bola osídlená oveľa skôr. Svedčí o tom aj miestny kostol sv. Michala archanjela postavený už okolo roku 1300.

Obec za svoju existenciu niekoľkokrát zmenila svoj názov. Historické názvy obce zachytené v písomnostiach:

  • 1487 – Bezstrebe
  • 1559 – Zetrebe, Istrebe
  • 1570 – Jestrebe
  • 1773 – Jastreby
  • za Uhorska – Karvaly
  • 1920 – Jastrabie
  • Od roku 1927 sa obec nazýva dnešným názvom „Jastrabá“.

Jastrabá bola strediskovou obcou, kde bola zriadená fara, matrika a deväťtriedna škola pre okolité obce, ktorá spolu s materskou školou funguje dodnes.

Skrýša sa nachádza v samom centre obce, v blízkosti miestneho úradu, základnej školy, kostola, cintorína, autobusovej zastávky a jediného obchodu s potravinami v obci. Ak už budete pri keške, odporúčam aj návštevu miestneho kostolíka hneď vedľa na kopčeku (alebo aspoň jeho prehliadku z vonku), ktorý ponúka peknú ukážku stredovekej sakrálnej architektúry.


Ako vhodné umiestnenie som zvolil dosť výrazný a nápaditý prístrešok s info tabuľou, obohatený vyškerenou srnkou, alebo čo to vlastne je. 🙂 Aj keď som musel najprv presvedčiť reviewera, pretože sa mu nepáčilo, že zakladám skrýšu ďaleko od domova a zároveň ešte aj do hintu uvádzam mierny nezmysel, ktorý na prvý pohľad nevyzerá ako pomôcka: „Ani srnka netuší, kde by mohla byt.“ Každopádne, skrýša sa dá nájsť aj bez pomôcky, len sa mi to zdalo vtipné. 😉

19.11.2023 som ešte vylepšil maskovanie – pôvodne bola tá tuba, či čo to je, biela, ale veľmi kričala už z diaľky, keď sa tam niekto zahľadel, tak som zobral rovnakú, prestriekal ju na hnedo a vymenil. A tiež som trochu vylepšil zavesenie, aby sa dala umiestniť vyššie a nebola tak na očiach.


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.