GCAFRAC – sv. Florián

GCAFRAC – sv. Florián

V poradí tretia mnou založená cache – nesie označenie GCAFRAC a je venovaná sv. Floriánovi – patrónovi hasičov. Kedysi na tomto mieste (neďaleko) sochy jedna cache bola, ale jednak som ju ani nevedel nájsť, a druhak ani dlho nevydržala, po veľmi krátkom čase bola zrušená. Tak dúfam, že táto moja tu vydrží dlhšie.

Svätý Florián (Florián z Lorchu) – katolícky svätec a patrón hasičov, ale aj kominárov, pekárov, hrnčiarov, hutníkov, debnárov, peciarov, kováčov, mydlárov, vinohradníkov, pivovarníkov a taktiež aj ochranca pred neúrodou, búrkou a suchom (* 250, Zeiselmauer-Wolfpassing – † 4. máj 304, Lorch). Je zároveň prvým rakúskym mučeníkom a svätcom. V Rakúsku je po ňom pomenované mesto Sankt Florian.

Florián bol plukovníkom v legionárskom vojsku rímskeho cisára v Cetii (dnešný Zeiselmauer v Rakúsku). V roku 304 sa postavil na obranu 40 zatknutých a uväznených kresťanských legionárov v Lorchu. Za pokus o ich vyslobodenie bol zatknutý, mučený a odsúdený miestodržiteľom Aquiliánom na smrť. Poprava sa konala dňa 4. mája 304 na brehu rieky Enns. Na krk mu bol priviazaný mlynský kameň a následne bol utopený. Legenda hovorí, že voda vyplavila Floriánovo mŕtve telo na skalu, kde ho našla vdova Valéria, ako ho pred zhanobením stráži veľký orol.

V dnešnej dobe môžeme sochu sv. Floriána nájsť na mnohých miestach – námestiach, rázstestiach ciest, vinohradoch, ako aj na priečeliach vidieckych domov a hlavne na hasičských zbrojniciach. Medzi typické znaky týchto sôch patrí najmä jeho rímsky vojenský odev, vojenská prilba a horiaci dom, pričom sv. Florián býva zvyčajne zachytený, ako na tento dom leje vodu. Niekedy je pri ňom vyobrazený aj spomínaný orol.

Túto podobu môžete vidieť aj na soche nachádzajúcej sa námestí sv. Floriána v Záhorskej Bystrici, kam vás privedie práve táto skrýša – všimnite si maketu domu pri jeho pravej nohe a vedro s lejúcou sa vodu, ktoré drží v ruke.

Aj keď som tentokrát nezapojil až takú veľkú fantáziu do jej skrývania, snažil som sa ju spraviť trvácne a odolne voči náhodnému poškodeniu. Skrýša sa nachádza kúsok vedľa – mimo sochy. Nechcel som, aby hľadačov náhodou nenapadlo štverať sa na sochu alebo robili iné vilomeniny, tak som ju radšej umiestnil v dostatočnej vzdialenosti od nej.


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.