Pozor na falošné USB kľúče

Na internete sa dajú kúpiť veci lacnejšie ako v kamenných obchodoch. Niekedy sa ale stáva, že človek nedostane presne to, čo si objednal. „Maximálne jednou za deset let,“ povie si klasik znalý starých českých filmov. Veď všetko sa dá predsa riešiť. O dosť horšie je to ale vtedy, ak je táto zámena úmyselná, cena výrobku príliš nízka, náklady na dopravu späť vysoké, výrobok je od neznámenho predajcu z ďalekej krajiny a čo je najhoršie, na „zámenu“ sa príde oveľa neskôr, častokrát až o niekoľko mesiacov po prevzatí výrobku.

A to je aj prípad falošných USB kľúčov, ktorých predaj sa masívne rozšíril na aukčných a predajných serveroch. Dovolím si dokonca tvrdiť, že v dnešnej dobe bude v ponuke eBay viac ako 95% USB kľúčov a iných zariadení obsahujúcich pamäť (napr. tiež MP3 prehrávačov) falošných.

Hovorí sa, že všetko je podvod. No tento jeden je vážne „dobrý“. Teda aspoň pre nás od počítačového fachu. Ako to celé funguje a ako rozpoznáte pravý USB kľúč od toho falošného sa dočítate v tomto článku.

Časť 1. – radosť z nákupu

Na eBay alebo podobnom predajnom / aukčnom serveri si z bohatej ponuky lacných výrobkov objednáte / vydražíte svoj nový, vysnívaný USB kľúč. Cena i pätinová (!) oproti domácim kamenným obchodom, doprava nezriedka zdarma.

USB kľúč zaplatíte cez kreditku alebo PayPal a on vám čoskoro (cca za 2 týždne) dorazí do vašej poštovej schránky. Doma USB kľúč zastrčíte do PC, kľúč sa načíta, overíte, či má správnu kapacitu, skúsite tam nahrať nejaký ten dokument či fotku – všetko šlape ako hodinky. A tak ste celí vychechtaní – aké fajn je byť šikovní na tomto svete (a vedieť používať kreditku). Večer pri pive sa ešte nezabudnete pochváliť kamošom, ako dobre ste nakúpili, pričom je na mieste aj poznámka, že tí slovenskí predajcovia sú nanažraté svine, čo na všetkom strašne ryžujú.

So slzami dojatia od toľkej dobročinnosti čínskeho predajcu mu hneď nezabudnete zvýšiť jeho predajnú karmu. A život ide ďalej, veď svet sa krúti presne tak ako chcete vy.

Časť 2. – vytriezvenie

USB kľúč je fasa vec, slúži na nahrávanie dát. A tak tam tie dáta nahrávate, nahrávate a nahrávate. Až jedného dňa príde k tomu, že ten USB kľúč celý zaplníte. Teraz si asi hovoríte: „Čo tu ten trepe, no veď je jasné, že ten kľúč sa raz zaplní.“

Áno, zaplní. Ale pointa je v tom, že to zaplnenie nastane oveľa, oveľa skôr, ako by ste čakali. Prečo? Pretože u falošných (rozumej hacknutých) kľúčov to tak funguje!

Pri kopírovaní súboru na USB kľúč sa všetko TVÁRI v najlepšom poriadku: farebný posuvník vo Windowse sa primeranou rýchlosťou ťahá z ľava doprava a súbor sa uhniezdi niekde v adresárovej štruktúre. Nemilé prekvapenie vás ale čaká po načítaní kľúča v inom čase / na inom počítači. Nakopírovaný súbor chýba. Windows začne dokonca čosik papuľovať, že chyba v adresárovej štruktúre a pod. Skúsite teda detekciu chýb, formát a podobné medicíny. Kľúč je opäť ako zubná pasta Perlička (to je proste jednička), ale iba do tej doby, kým naň znovu nechcete nahrať nadkritické množstvo dát.

A vtedy sa začnete pýtať: „Čo do r**e má toto znamenať?“

 Biznis model (čínskeho) predajcu USB kľúčov

 1. Nakúpiť falošné USB kľúče, ktoré na pohľad vyzerajú ako značkové. Kapacita: cca 1/10 z čísla uvedeného na púzdre.
 2. Hacknúť USB kľúče tak, aby sa pri načítaní prezentovali číslom uvedeným na púzdre. Pri zápise nad fyzickú kapacitu kľúča túto činnosť iba simulovať.
 3. Založiť na eBay nové konto, rýchlo nazbierať / alebo lepšie rovno kúpiť dobré hodnotenie predajcu.
 4. Masívne predávať a dražiť, platby iba cez PayPal / kreditku a hlavne čo najrýchlejšie posielať.
 5. V kritickom okamihu prevalenia zrušiť eBay účet a vytiahnuť prachy z PayPal účtu.
 6. Návrat na krok 3, pokračuj až do vyčerpania zásob USB kľúčov. Potom návrat na krok 1.

Ako spoznáte falošný USB kľúč?

Je super lacný

Bol kúpený za lacný peniaz na internete. Väčšinou od predajcu z Číny alebo Hong-kongu, no nájdu sa i takí, čo tvrdia, že sú z Veľkej Británie alebo USA. Fyzicky vám ale objednaný tovar aj tak príde z Číny.

Je vizuálne odlišný

 • Je to značkový kľúč, no nemá všetky vizuálne znaky originálnych výrobkov.
 • Doručia vám ho bez obalu, iba v igelitovom sáčku. Pozor – mnoho predajcov hneď pri nákupe avizuje, že tovar vybalia z pôvodného obalu, aby zmenšili balík a ušetrili tak peniaze na poštovnom. Odrb, samozrejme.
 • Je vo farbe, ktorú výrobca na svojej web stránke neuvádza ako dostupnú farbu pre vašu kapacitu. Veľa výrobcov má totiž farby obalov pridelené podľa kapacity. Takže ak máte kľúč zelený, no výrobca hovorí, že 16GB má byť napr. tmavo červený, zle je.
 • Chýba sériové číslo, alebo je nečitateľné. Ak kúpite dva rovnaké USB kľúče, môžu mať rovnaké sériové čísla.

Viď obrázok hore: Kto by to bol povedal? Tak napríklad tento 16GB mal byť  tmavo červenej farby. Len tak mimochodom, zelenú tento výrobca neuvádza pre žiadnu kapacitu.

Odlišná alebo žiadna výbava

Je to značkový kľúč, no nemá všetky SW znaky originálnych výrobkov:

 • Niektorí značkoví výrobcovia pribaľujú na kľúče dodatočný SW zdarma – napríklad na šifrovanie obsahu a pod. Tento na falošných kľúčoch chýba.
 • USB kľúč sa vo Windowse neprihlási svojím pravým (teda vlastne falošným) menom, ale často len ako „Generic“ USB zariadenie.

Jednoduchý SW test

 • Zoberte dostatočne veľké súbory, napríklad mp3 pesničky, alebo nejaké filmy.
 • Zápis: Nahrajte ich na kľúč tak, že ho CELÝ zaplníte.
 • Čítanie: Ak je kľúč v poriadku, VŠETKY súbory musí ísť prečítať. Nevynechajte tento krok, zápis na USB kľúč ešte nestačí, je potrebné overiť hlavne to čítanie!!!

Sofistikovaný SW test

Test pomocou špeciálneho programu, napríklad h2testw. Tento overí zápis / čítanie a určí, aká kapacita je na kľúči chybná. Výstup z programu H2testw:

Warning: Only 15441 of 16372 MByte tested.
The media is likely to be defective.
1.0 GByte OK (2205120 sectors)
14.0 GByte DATA LOST (29418048 sectors)
Details:0 KByte overwritten (0 sectors)
0 KByte slightly changed (< 8 bit/sector, 0 sectors)
14.0 GByte corrupted (29418048 sectors)
0 KByte aliased memory (0 sectors)
First error at offset: 0x0000000000000008
Expected: 0x0000000000000011
Found: 0x0000000000000000
H2testw version 1.3
Writing speed: 17.9 MByte/s
Reading speed: 12.1 MByte/s
H2testw v1.4

Vysvetlenie

Falošný USB kľúč obsahuje oveľa menší pamäťový čip ako je deklarovaná kapacita na púzdre. Napríklad ja som kúpil 16GB, pričom reálna kapacita je iba 1GB. O kapacitný „upgrade“ 15GB sa tak stará hack. Bežne sa USB kľúče hackujú napríklad takto: 32 / 16 GB na obale = 1GB v skutočnosti, 8 / 4GB = 512MB, 2 / 1GB = 256MB.

Ako nenaletieť?

Tak ako píšem v úvode tohto článku – podľa môjho skromného odhadu na takom eBay sa pravý USB kľúč jednoducho kúpiť ani nedá. Všetky sú podvod. Takže ich jednoducho nekupujte. USB kľúč si kúpte radšej v kamennom obchode, alebo v renomovanom internetovom shope s niekoľkoročnou tradíciou. Na prvý pohľad bude síce oveľa drahší, ale z celkového hľadiska ušetríte cenu za jeden nepoužiteľný.

Mám falošný USB kľúč, čo teraz?

Uvedomte si, že ste sa stali obeťou podvodu, alebo ak chcete aj kriminálneho činu. V žiadnom prípade nejde o omyl! USB kľúč je cielene upravený tak, aby ste vizuálne a aj pri jeho používaní čo najdlhšie predpokladali, že ste dostali pravý výrobok. O ich výrobu sa stará nejaká čínska fabrika, pričom tieto kľúče produkujú v masívnych množstvách. Nejdená sa o prácu teenegera v destkej izbe.

Pravdu povediac, ak ste sa stali obeťou podvodu, veľa už asi nezmôžete. Čo môžete robiť (teda okrem fúkania práškového cukru viete kam):

 1. Oznámte podvodníka prevádzkovateľom servera. Prevádzkovateľ mu na základe podobných oznámení zastaví činnosť.
 2. Začnite reklamačné konanie – t.j. požiadajte predajcu o okamžité vrátenie peňazí.
 3. Požiadajte o pomoc sprostredkovateľa platby (PayPal alebo banku). Prevdepodobne nebudete jediní, kto si bude od neho vymáhať peniaze spať. Možno už má blokované konto a ak mu tam ostali nejaké prachy, môžete dúfať, že časť z nich vrátia aj vám.
 4. USB kľúč neposielajte spať predajcovi, ani keby vás na to vyzval on, alebo sprostredkovateľ platby. Uvedomte si, že je to váš dôkazový materiál. Ak by sme chceli byť dôslední, mali by ste ho zaniesť na políciu a celú vec nahlásiť ako podvod. Predajcovi a sprostredkovateľovi platby by následne malo postačovať vyjadrenie policajného experta (veľa zdaru).
  Navyše jeho ďalším posielaním krížom cez pol sveta môžete byť aj vy obvinení zo šírenia falzifikátov, porušovania obchodných známok a podobne. Keby išlo do tuhého, predajca bude tvrdiť, že on vám poslal originál a vy mu chcete vrátiť falzifikát – a celú vec defacto otočí proti vám.
 5. Zaregistrujte podvodníka na stránke, ktorá sa zoberá falošnými USB kľúčmi.
 6. USB kľúč radšej nepoužívajte. Ani keby ste si pamätali, že nad hardverovú kapacitu kľúča nemôžete ísť. Nikdy si nemôžete byť istý, či sa niektoré dáta nezapíšu do neexistujúcej časti pamäte.
 7. Vraj existujú maníci, ktorí dokážu takéto USB kľúče opraviť (rozumej preprogramovať ich späť na ich FYZICKÚ kapacitu). „Lepší 1GB v hrsti ako 16GB na streche,“ poviete si. No kvôli jednému USB kľúču sa to učiť asi nebudete. A posielať takýto kľúč na opravu maníkovi nemá moc zmysel, lebo na poštovnom tam a späť dáte pravdepodobne viac ako za kľúč nový.

Záver

 1. Ako ste správne pochopili, aj ja som naletel. Tento článok však nepíšem preto, aby som si vylieval srdce a vyplakával dušu. Chcem vás len varovať – nenaleťte tým hajzlom. A pozor, nemusí sa jednať len o zahraničné predajné servery. Zopár podozrivo lacných USB kľúčov som už zazrel aj na tých slovenských…
 2. Keď sme už ale pri tom, cielene som si nekupoval značkový Kingstone za smiešnu cenu. Skôr som počítal, že za tú cenu dostanem nejaký úplne no-name neznačkový kus. A normálne ma to dokonca prekvapilo, keď došiel tento akože Kingstone.
 3. Tento článok je o USB kľúčoch. Uvedené sa však rovnako týka aj inej elektroniky obsahujúcej pamäť – napríklad MP3 / MP4 prehrávačov a pod.

Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

7 komentárov

 1. jedlička píše:

  čo tak priznať si, že sa ti jednoducho ušiel pokazený kus? podľa mňa to je šťastie viac ako smola, u takej firmy natrafiť a pokazený kus, si borec a nie okradnutý

  • Gendzo píše:

   Keď myslíš… Každopádne, som ochotný sa staviť. Objednaj si kľúč cez eBay. Ak ti príde dobrý (so správnou kapacitou), preplatím ti všetky náklady. Ak nie, máš smolu :-).

 2. cukrík píše:

  Zdravím máš pravdu,lenže aj ja mám podobnú skúsenosť a nie s internetovým obchodom ale s normálnym .

 3. Peter píše:

  Mal som podobnu skusenost,Ten clanok je super.Podarilo sa mi to vsak vsetko opravit cez chip genius a program alcor a ameco.Dokonca mi vratili aj peniaze z 90 percent.V case krizi je toho habadej a to hlavne z Ciny.Viac ako polovica co predavaju na Ebay atd su podvodnici.Tak len tolko

 4. Jozef L. píše:

  Súhlasím, veľmi dobrý článok a hneď po prečítaní som bežal otestovať moje USB kľúče objednané z Číny (odtiaľ sú totižto asi všetky značkové a aj neznačkové)
  Našťastie skutočná kapacita kľúča zodpovedá tej deklarovanej (16GB). Kupoval som ich za trochu vyššie ceny od firiem,ktoré bolo možné vypátrať aj na Internetea aj recenzie na ne. Problém je ale predať ich, pretože kupujúci mi napíšu, že si vedia zohnať -tku aj za 11 EUR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.