WordPress a odvodená téma
Čo je to téma
Téma (grafická šablóna) určuje ako bude vyzerať váš WordPress po vizuálnej stránke. Dva weby, ktoré majú na pozadí presne rovnakú verziu WordPress-u s rovnakým obsahom, môžu vyzerať úplne inak. A to práve vďaka tomu, že každý z nich použije inú tému.
Téma okrem grafiky (napríklad typu a veľkostí písma, farieb a pod.) určuje aj rozmiestnenie informácií na obrazovke, počet a umiestnenie menu, widgetov a pod. Niektoré témy sú natoľko premakané, že umožňujú meniť nastavenia priamo v administrácii bez nutnosti zasahovania do kódu. Okrem toho môže téma prinášať aj bonusové funkcie, ako napríklad ďalšie typy obsahu, skratky v článkoch (shortcode), nové widgety a pod.
Kde sa nachádzajú témy
Nainštalované témy nájdete v administrácii WP pod položkou „Vzhľad“.
Fyzicky sú témy uložené na webovom serveri v priečinku wp-content/themes (dostupný cez FTP). Každá téma tu má svoj vlastný podpriečinok, zodpovedajúci jej názvu.
Čo je to odvodená téma
Odvodená téma vznikne ako nadstavba pôvodnej (rodičovskej) témy. Odvodená téma nie je kópia pôvodnej témy, odvodená téma modifikuje alebo rozširuje vlastnosti rodičovskej témy. Ak chcete používať odvodenú tému, musíte nechať nainštalovanú aj pôvodnú rodičovskú tému.
Prečo používať odvodenú tému
Pri práci s WordPress-om sa môžete dostať do stavu, že aktuálne použitá téma vyhovuje tak na 99%, avšak chcete v nej zmeniť nejaké drobnosti: farbu, font, veľkosť písma, veľkosť medzier, alebo chcete pridať/modifikovať správanie stránky pri zobrazovaní článku – napríklad zakázať zobrazovanie dátumu publikovania.
Nikdy neprepisujte cudziu tému! Pretože ak príde aktualizácia, všetky úpravy budú prepísané naspäť do pôvodného stavu.
Nikdy nekopírujte cudziu tému! Pretože ak príde aktualizácia, vaša kópia nebude aktualizovaná, respektíve budete ju musieť aktualizovať opatrne a ručne, čo je fakt zbytočná robota.
Jediný dobrý spôsob ako modifikovať nejakú existujúcu tému, je vyrobiť si vlastnú odvodenú tému a úpravy robiť v nej.
Ako vytvoriť odvodenú tému
Pripojte sa na webový server cez FTP a v priečinku wp-content/themes vytvorte nový podpriečinok s názvom vašej témy, napríklad wp-content/themes/mojatema.
Základom každej témy sú dva súbory: style.css a functions.php. Vytvorte ich teda v priečinku vašej témy (zatiaľ budú prázdne).
style.css
Súbor musí obsahovať povinnú hlavičku, na základe ktorej WP vie, o akú tému sa jedná. Na začiatok súboru preto vložte text (vrátane znakov /* */):
/* Theme Name: Moja odvodená téma Template: twentyfifteen */
- Theme name je názov vašej témy (zobrazí sa v administrácii).
- Template je skratka (t.j. názov podpriečinku) pôvodnej rodičovskej témy, z ktorej vaša téma vychádza.
Poznámka: Hlavička style.css môže obsahovať viac parametrov (pozri stránku Theme Development), avšak tieto dva sú pre naše potreby postačujúce.
Ďalej už budú v súbore nasledovať len vaše vlastné CSS značky na úpravu vzhľadu stránky.
functions.php
Tému už máme zadefinovanú (v súbore style.css), teraz musíme zabezpečiť, aby naša odvodená téma zavolala aj nastavenia pôvodnej rodičovskej témy. Do súboru functions.php preto vložte hneď na začiatok nasledovný kód:
<?php add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'my_theme_enqueue_styles' ); function my_theme_enqueue_styles() { wp_enqueue_style( 'parent-style', get_template_directory_uri() . '/style.css' ); } ?>
Poznámka: Uvedené funguje iba v prípade, ak rodičovská téma používa na definíciu css značiek iba jeden hlavný súbor style.css. Viac info na stránke Child Themes.
Ďalej už budú v súbore functions.php nasledovať vaše vlastné funkcie na úpravu správania WordPress-u.
Záver
Odvodená téma preberá všetky nastavenia a možnosti pôvodnej rodičovskej témy. Predtým, ako sa pustíte do vytvárania novej odvodenej témy, preštudujte si dokumentáciu k pôvodnej rodičovskej téme. Možno tam nájdete how-to návod prispôsobený pre konkrétne požiadavky danej rodičovskej témy.
Použitá fotografia: painter-paint-cans-brush-paintbrush / Autor: Free-Photos / Licencia: CC0
Pekne vysvetlené. Like.