WordPress a odvodená téma

Čo je to téma

Téma (grafická šablóna) určuje ako bude vyzerať váš WordPress po vizuálnej stránke. Dva weby, ktoré majú na pozadí presne rovnakú verziu WordPress-u s rovnakým obsahom, môžu vyzerať úplne inak. A to práve vďaka tomu, že každý z nich použije inú tému.

Téma okrem grafiky (napríklad typu a veľkostí písma, farieb a pod.) určuje aj rozmiestnenie informácií na obrazovke, počet a umiestnenie menu, widgetov a pod. Niektoré témy sú natoľko premakané, že umožňujú meniť nastavenia priamo v administrácii bez nutnosti zasahovania do kódu. Okrem toho môže téma prinášať aj bonusové funkcie, ako napríklad ďalšie typy obsahu, skratky v článkoch (shortcode), nové widgety a pod.

Kde sa nachádzajú témy

Nainštalované témy nájdete v administrácii WP pod položkou „Vzhľad“.

Fyzicky sú témy uložené na webovom serveri v priečinku wp-content/themes (dostupný cez FTP). Každá téma tu má svoj vlastný podpriečinok, zodpovedajúci jej názvu.

Čo je to odvodená téma

Odvodená téma vznikne ako nadstavba pôvodnej (rodičovskej) témy. Odvodená téma nie je kópia pôvodnej témy, odvodená téma modifikuje alebo rozširuje vlastnosti rodičovskej témy. Ak chcete používať odvodenú tému, musíte nechať nainštalovanú aj pôvodnú rodičovskú tému.

Prečo používať odvodenú tému

Pri práci s WordPress-om sa môžete dostať do stavu, že aktuálne použitá téma vyhovuje tak na 99%, avšak chcete v nej zmeniť nejaké drobnosti: farbu, font, veľkosť písma, veľkosť medzier, alebo chcete pridať/modifikovať správanie stránky pri zobrazovaní článku – napríklad zakázať zobrazovanie dátumu publikovania.

Nikdy neprepisujte cudziu tému! Pretože ak príde aktualizácia, všetky úpravy budú prepísané naspäť do pôvodného stavu.

Nikdy nekopírujte cudziu tému! Pretože ak príde aktualizácia, vaša kópia nebude aktualizovaná, respektíve budete ju musieť aktualizovať opatrne a ručne, čo je fakt zbytočná robota.

Jediný dobrý spôsob ako modifikovať nejakú existujúcu tému, je vyrobiť si vlastnú odvodenú tému a úpravy robiť v nej.

Ako vytvoriť odvodenú tému

Pripojte sa na webový server cez FTP a v priečinku wp-content/themes vytvorte nový podpriečinok s názvom vašej témy, napríklad wp-content/themes/mojatema.

Základom každej témy sú dva súbory: style.cssfunctions.php. Vytvorte ich teda v priečinku vašej témy (zatiaľ budú prázdne).

style.css

Súbor musí obsahovať povinnú hlavičku, na základe ktorej WP vie, o akú tému sa jedná. Na začiatok súboru preto vložte text (vrátane znakov /*    */):

/*
Theme Name: Moja odvodená téma
Template: twentyfifteen
*/
  • Theme name je názov vašej témy (zobrazí sa v administrácii).
  • Template je skratka (t.j. názov podpriečinku) pôvodnej rodičovskej témy, z ktorej vaša téma vychádza.

Poznámka: Hlavička style.css môže obsahovať viac parametrov (pozri stránku Theme Development), avšak tieto dva sú pre naše potreby postačujúce.

Ďalej už budú v súbore nasledovať len vaše vlastné CSS značky na úpravu vzhľadu stránky.

functions.php

Tému už máme zadefinovanú (v súbore style.css), teraz musíme zabezpečiť, aby naša odvodená téma zavolala aj nastavenia pôvodnej rodičovskej témy. Do súboru functions.php preto vložte hneď na začiatok nasledovný kód:

<?php
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'my_theme_enqueue_styles' );
function my_theme_enqueue_styles() {
    wp_enqueue_style( 'parent-style', get_template_directory_uri() . '/style.css' );
}
?>

Poznámka: Uvedené funguje iba v prípade, ak rodičovská téma používa na definíciu css značiek iba jeden hlavný súbor style.css. Viac info na stránke Child Themes.

Ďalej už budú v súbore functions.php nasledovať vaše vlastné funkcie na úpravu správania WordPress-u.

Záver

Odvodená téma preberá všetky nastavenia a možnosti pôvodnej rodičovskej témy. Predtým, ako sa pustíte do vytvárania novej odvodenej témy, preštudujte si dokumentáciu k pôvodnej rodičovskej téme. Možno tam nájdete how-to návod prispôsobený pre konkrétne požiadavky danej rodičovskej témy.


Použitá fotografia: painter-paint-cans-brush-paintbrush / Autor: Free-Photos / Licencia: CC0

Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

2 komentáre

  1. Pekne vysvetlené. Like.

  1. 10.08.2017

    […] odvodenej témy, ktorá bude mať modifikovanú len príslušnú časť, kde sa vypisuje dátum. Návod ako vytvoriť odvodenú tému. Teraz sa môžete rozhodnúť, či modifikáciu spravíte na úrovni celého súboru alebo iba […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.