#003/2020 – COVID = Začiatok homeoffice éry?; Škoda Enyaq; GoPro Hero 9

(Ne)pravidelný vLog a podcast Prvá dobrá číslo 003/2020 zo dňa 8.9.2020 (utorok)

Hlavnou témou v poradí tretej Prvej dobrej je práca z domu – HomeOffice:

Kým pred COVID-om pracovali z domu iba vybrané špecifické povolania (napr. programátori), počas prvej vlny pandémie si tento spôsob práce mohli vyskúšať (skoro) všetci administratívni pracovníci. Priniesol COVID začiatok „homeoffice“ éry, alebo sa svet postupne vráti späť do vybehaných koľají?

Niekomu práca z domu vyhovuje viac, inému menej. Prečo majú ale zamestnávatelia pocit, že na HO nikto nerobí, respektíve klesá produktivita práce? Tento jav nastáva zväčša v prípade, ak zamestnávateľ poskytoval prácu z domu ako benefit. Pre zamestnanca benefit = signál, že uvedenú výhodu môže využiť v maximálnej miere. Preto ak má zamestnanec možnosť HO 1x do mesiaca, bude ho zneužívať ako ďalší deň voľna – niečo „akože“ urobí, ale zároveň si bude riešiť aj súkromné veci.

Ak zavedieme prácu z domu ako bežný štandard a prestaneme v tejto spojitosti používať slovo benefit, pohľad zamestnanca sa radikálne mení.

Riešením do budúcnosti by mohol byť kompromis – hybridný pracovný režim, kedy 1-2 dni v týždni je zamestnanec v práci a zvyšné pracuje z domu. V práci sa vyriešia porady, stretnutia, koordinácia v tíme a aj sociálny život, kým doma sa venuje viac kreatívnej činnosti.

Firmy viac nebudú potrebovať full time kancelárie pre svojich zamestnancov, ale skôr zdieľané kancelárie a zasadačky. A ja dúfam, že to bude mať za následok aj zánik open space a cubicles!

Práca z domu do budúcna ovplyvní aj naše súkromné životy a rozhodnutia. Napríklad pri výbere nehnuteľnosti budeme viac prihliadať na možnosť zriadenia pracovného kútika, keď už nie malej pracovne. Rovnako si ľudia budú viac ceniť vlastnú terasu alebo predzáhradku. No a samozrejme, rýchli internet bude nutnosť.


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.