#005/2020 – Zraniteľnosť v aplikácii Moje eZdravie; eRouška; Dovolenka pri dome; Tmavá degustácia; Dátové centrá pod vodou

(Ne)pravidelný vLog a podcast Prvá dobrá číslo 005/2020 zo dňa 20.9.2020 (nedeľa)

1 Zraniteľnosť v aplikácii Moje eZdravie

V aplikácii Moje eZdravie bola objavená kritická zraniteľnosť, ktorá umožňovala stiahnuť osobné údaje (meno, bydlisko, …) vrátane výsledku COVID testu všetkých doteraz otestovaných osôb na Slovensku, čo predstavovalo cca 390 tisíc záznamov. Priťažujúcou okolnosťou je fakt, že rozhranie cez ktoré sa dali dáta stiahnuť nebolo nijako zabezpečené, čiže nabúrať sa do systému dokázal hocikto aj bez hlbšej znalosti IT. Je teraz otázne, ako zareaguje Úrad na ochranu osobných údajov, ktorý by sa mal uvedeným automaticky zaoberať.

2 eRouška

V Česke republike spustilo Ministerstvo zdravotníctva aplikáciu na mobilné telefóny eRouška, ktorá cez technológiou bluetooth sleduje interakcie vášho telefónu z inými telefónmi s rovnakou aplikáciou v blízkom okolí. Ak sa neskôr ukáže, že majiteľ niektorého z telefónov, ktoré sa vyskytovalo vo vašej blízkosti je nakazený vírusom COVID-19, aplikácia vás na to upozorní. Aplikácia je certifikovaná Google a Apple, všetko prebieha anonymne. Otázne je teraz, koľko ľudí si ju nainštaluje, pretože má zmysle iba ak ju bude mať inštalovanú väčšina populácie. Riešením by bolo samozrejme plošná inštalácia z príkazu vládu ako v Číne, no to v našich demokratických krajinách asi nepôjde…

3 Dovolenka v blízkosti domu

Vo veľkých mestách USA bol v lete zaznamenaný trend, dovolenkovania v tesnej blízkosti domu, niekedy iba pár minút jazdy autom. Je to spôsobené aj tým, že ľudia sú zavretí v domácnostiach z dôvodu COVID lockdown-u, no už by potrebovali aspoň na chvíľu zmeniť vzduch. Volia preto pobyt v nejakom blízkom hoteli, kde môžu využívať hotelové služby ako bazén či raňajky, no pritom sa príliš nevzďaľujú od svojich domovov aka bezpečného prostredia. Niektorí odtiaľ dokonca ďalej pracujú akoby boli doma, len si pár dní užívajú komfort hotela. Uvedené má pozitívny vplyv na obsadenosť hotelov a aj keď domáci „turisti“ neprinášajú také príjmy ako zahraniční, je to lepšie ako nič.

4 Tmavá degustácia

Tip – vyskúšali ste už niekedy Tmavú degustáciu vína? Ochutnávka prebieha ako zvyčajne, avšak je v úplnej tme. Človek sa vtedy musí viac sústrediť práve na dva kľúčové zmysly – chuť a vôňu. Vyskúšajte!

5 Dátové centrá pod vodou

Spoločnosť Microsoft, ktorá okrem iného ponúka cloud služby pod názvom Azure, počas uplynulých dvoch rokov testovala špeciálne uloženie kontajnerových dátových centier pod vodou. Teraz kontajnery vytiahli von z vody aby preverili stav serverov a ostatných technológií a vyhodnotili tento pokus. Zatiaľ sa táto skúška javí ako úspešná – podvodné dátové centrá sú výhodné z pohľadu prevádzky, pretože chladenie zabezpečuje morská voda, ale aj z pohľadu rýchlosti budovania a odolnosti voči vis major udalostiam ako zemetrasenia ale aj teroristické útoky. Uvidíme, či sa táto technológia rozšíri do komerčného použitia.

Zdroje použitých informácií


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.