Brestovská jaskyňa (Zuberec)

Brestovská jaskyňa je najmladšia jaskyňa na Slovensku, pre verejnosť bola sprístupnená až v roku 2016. Nie je to však klasická jaskyňa s plným komfortom, ako sú betónové chodníky či osvetlenie, ktoré poznáte z ostatných slovenských jaskýň. Určite to nie je ani naša najkrajšia jaskyňa – ohromnú kvapľovú výzdobu tu nečakajte. V Brestovskej jaskyni sa pripravte na menšie dobrodružstvo! V jaskyni nie je žiadne osvetlenie, preto každý návštevník dostane prilbu s čelovkou.

Väčšinu času chodíte po holej zemi, iba na niektorých úsekoch sú vybudované rebríky, kovové schodíky a rošty. Miestami sa musíte aj zohnúť a prepchať popod znížený strop, či užšiu škáru medzi skalami, krátky úsek idete aj ponad vodu. Ak teda chcete absolvovať trochu netradičnú prehliadku jaskyne a zažiť pocit, ako sa cítia jaskyniari pri objavovaní nových podzemných častí, Brestovskú jaskyňu určite odporúčam!

Pred vstupom do jaskyne dostane každý návštevník prilbu s čelovkou.
Počas prehliadky je potrebné na niektorých úsekoch liezť aj po rebríkoch (mlynárskych schodoch).
Prehliadka vedie aj po kovových roštoch ponad podzemnú rieku (Studený potok). Neopatrný návštevník tu môže aj spadnúť do vody, avšak voda sa nezdala byť hlboká.

Niečo o jaskyni

Brestovská jaskyňa sa nachádza nad obcou Zuberec, neďaleko Múzea oravskej dediny.

Celková dĺžka jaskyne je 1890m, maximálne zachádza pod zem do hĺbky 30m. Jaskyňu vybudoval podzemný tok Studeného potoka, ktorý dodnes jaskynnými priestormi preteká. Na niekoľkých miestach robí potok „sifón“, čiže do vzdialenejších miest jaskyne sa dostanú iba jaskynní potápači. Potok vyviera zo zeme neďaleko parkoviska, na mieste s názvom Brestovská vyvieračka (dá sa pozrieť zadarmo).

Podzemné priestory Brestovskej jaskyne.
Brestovská jaskyňa a jej kvapľová výzdoba. Ohromnú výzdobu však nečakajte – a žiaľ aj to málo, čo tu je, zničili vandali a zberatelia.
Tie maličké svetielka na strope nie je ani zlato ani striebro – sú to lesknúce sa kvapky vody.
Podzemný tok Bieleho potoka. V prípade, ak je v potoku veľa vody, tento môže aj zatopiť priestory jaskyne a prehliadky sú zrušené.

Praktické informácie a tipy

 • Pred návštevou si určite overte obsadenosť vstupov a rezervujte lístky priamo na stránke Správy slovenských jaskýň. Kapacita jaskyne je obmedzená na 15 návštevníkov / hodinu. Najmä počas prázdnin sú termíny vypredané aj na niekoľko dní vopred!
 • Vstupné 8€ dospelí, 4€ deti do 15 rokov. Viac info na ofiko stránke Brestovskej jaskyne.
 • Prehliadka je vhodná iba pre fyzicky zdatnejších jedincov (lezie sa po rebríkoch). Deti až od 6 rokov. Pevná obuv nutná (žiadne šľapky a pod.).
 • Sprístupnených je iba prvých 217m jaskyne, ale rovnakú trasu idete tam aj späť, čiže celkovo prejdete pod zemou 434m. K tomu je potrebné prejsť 240 schodov.
 • Teplota v jaskyni je cca 5°C počas celého roku, najmä v lete si teda nezabudnite zobrať aspoň mikiny. Navyše, v jaskyni je vysoká vlhkosť a občas na vás aj čosi kvapne zo stropu…
 • Vchod do jaskyne je hneď vedľa amfiteátru, kde sa každý rok konajú Podroháčske slávnosti. Pri amfíku je parkovisko, počas našej návštevy bolo dosť plné, ale miesto sa ešte našlo. Parkovné sa neplatí.
 • Za foto ani video bez statívu sa neplatí, ale rešpektujte pokyny sprievodcu a nezastavujte na miestach, kde môžete vytvoríť zápchu.
 • V tesnej blízkosti jaskyne je múzeum Oravskej dediny (odporúčam), koliba s výbornými haluškami a lanový park. V pohode tam strávite aj pol dňa.
Zaujímavosť na záver: Ten hnedý valec je zariadenie na geodetické meranie pohybu horniny, pomocou ktorého kontrolujú, či sa s jaskyňou nedejú divné veci.

❱❱❱ Náročnosť výletu: 3/5


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

2 komentáre

 1. 25.09.2017

  […] amfiteátra v Zuberci, respektíve priamo pred vchodom do Brestovskej jaskyne, nachádza sa lanový park. Naši dvaja sa hneď s nadšením dožadovali absolvovania okružnej […]

 2. 04.12.2018

  […] amfiteátra v Zuberci, respektíve priamo pred vchodom do Brestovskej jaskyne, nachádza sa lanový park. Naši dvaja sa hneď s nadšením dožadovali absolvovania okružnej […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.