Chalúpka dedka Večerníčka (pod Poľanou)

Originálna chalúpka dedka Večerníčka v Novej Sedlici má od roku 2019 aj svoju menšiu „sestru“. Táto sa nachádza v Detve – Skliarove a má dokonca vlastné orientačné číslo – 22. Malý drevený domček vyrástol na lúke Lazníckeho dvora Pod pôjdami. Chalúpka je dielom neziskovej organizácie Komunikačné centrum Detva a vznikla s cieľom prilákania turistov do regiónu Podpoľania.

Chalúpka dedka Večerníčka pod Poľanou (Detva – Skliarovo)

Chalúpka je ukážkou typickej jednoizbovej architektúry so slamenou strechou, no dovnútra sa nedostanete (slúži len ako dekorácia exteriéru). Aj tak je však obľúbeným návštevným miestom najmä pre fotografov a rodičov s deťmi. Posedieť si môžete na lavičke nachádzajúcej sa pri jej stene.

K chalúpke vedie cez Skliarovo asfaltová cesta značená smerovými tabuľkami. Na konci asfaltky je malé parkovisko. Posledných pár desiatok metrov je už potrebné prejsť po tráve/lúke. Ak chcete menšiu prechádzku, auto môžete nechať aj na neďalekom parkovisku Amfiteátra ľudovej kultúry – odtiaľ to budete mať peši po spomínanej asfaltke cca 2 km.

Chalúpka je voľne prístupná v každom ročnom období, vstupné sa neplatí. Je možné hodiť dobrovoľný príspevok do pohára pri chalúpke.

Hneď pod chalúpkou sa nachádza gazdovský dvor a Drevenica pod orechom, kde sa môžete aj ubytovať. Okrem toho môžete navštíviť aj samotný gazdovský dom, v ktorom je dobovo zariadená jedna izba. Funguje tu aj požičovňa ľudových krojov, v ktorých sa potom môžete fotiť. My sme však chalúpku navštívili mimo sezóny a navyše počas covid lockdownu, takže toto nevieme presne ako funguje, pozreli sme si ju iba zvonka.

❱❱❱ Náročnosť výletu: 2/5


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.