Cyklomost slobodného Chucka Norrisa

Veľa vody už veru pretieklo riekou Morava, čo som naposledy písal o zámku Schloss Hof. Na jeho návštevu bolo vtedy treba aj občiansky preukaz či pas na hraniciach ukazovať, aj dookola sa autom cez Hainburg trepať. No doba sa zmenila. Na hraniciach colníkov zrušili a cez rieku Moravu postavili most.

Cyklomost Chucka Norissa je skvelým príkladom toho, ako funguje demokracia v praxi:

Najprv poviete ľuďom, že si môžu vymyslieť názov mostu sami. Ľud sa však nespráva úplne racionálne. A tak namiesto vznešených názvov ako Most Márie Terézie, alebo Most sovietskeho rakúskeho priateľstva, odhlasuje Most Chucka Norrisa. Vtedy sa však páni na oboch stranách rieky Moravy zhrozia: „To má byť čo za blbosť!?“ A tak sa vyserú na názor ľudu a máme tu Cyklomost slobody / Fahrradbrücke der Freiheit. Ľud demokraticky rozhodol a potom sa to bachlo do koša. A všetci sú spokojní :-).

Aj keď sa rakúska strana dlhý čas mostu bránila, po vstupe Slovenska do Schengenského priestoru už nič nebránilo tomu, aby sme ich ukecali. Cyklomost slobodného Chucka Norrisa otvorili 22.9.2012. Od vtedy spája bratislavskú mestskú časť Devínska Nová Ves s rakúskym Schlosshofom. Využiť ho však môžete iba peši, alebo na bicykli. Je preto ideálny na prechádzku do blízkeho zámockého areálu, alebo na bicyklové výlety do okolitých rakúskych dedín.

Keď som v roku 2007 písal o našej návšteve zámku Schloss Hof a o tom, ako je odtiaľ vidno Devínsku Novú Ves, ani som netušil, že o niekoľko rokov sa tam dostaneme aj peši. A tak verím, že toto leto sa po moste vyberieme znovu, tentokrát však skúsime zájsť aj niekam ďalej ako len pár sto metrov za hranice.

PS: Hneď pri zadnej bráne do areálu zámku Schloss Hof je ukrytá jedna keška. Druhá je potom pri prednej bráne. 🙂

Základný kameň Cyklomostu slobodného Chucka Norrisa.
Cyklomost slobodného Chucka Norrisa.
Výhľad na Devínsku Novú Ves z rakúskej strany.
Zadná brána zámku Schloss Hof.
Pohľad do zámockého areálu Schloss Hof cez mrežu zadnej brány.
Nájdená keška pri zadnej bráne.

❱❱❱ Náročnosť výletu: 1/5


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

2 komentáre

  1. 28.01.2017

    […] už dostanete pohodlne aj peši alebo na bicykloch z bratislavskej Devínskej Novej Vsi – po Cyklomoste slobody. A samozrejme aj bez pasu – stačí mať vo vrecku občiansky […]

  2. 29.12.2022

    […] už dostanete pohodlne aj peši alebo na bicykloch z bratislavskej Devínskej Novej Vsi – po Cyklomoste slobody. A samozrejme aj bez pasu – stačí mať vo vrecku občiansky […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.