Hrad Branč

Zrúcanina hradu Branč

Zrúcanina hradu Branč sa nachádza na pol ceste medzi mestami Senica a Myjava. Hrad sa rozkladá na kopci Myjavskej pahorkatiny nad Podzámkom, miestnou časťou obce Podbranč. Samotný areál hradu je rozľahlý – rozprestiera sa na ploche asi 7.500 m2, vo výške 480 m n.m.

Najstaršia písomná zmienka o hrade je z roku 1317, ale podľa archeologických nálezov sa jeho pôvod datuje skôr – hrad nechal postaviť magister Aba z Hlohovca medzi rokmi 1251 – 1297. Hrad za roky svojej existencie menil majiteľov a bol postupne dostavovaný a prestavaný.

V 16. storočí zostal hrad opustený, lebo páni sa už sťahovali do kaštieľov, kde mali pohodlnejší život. Od tej doby hrad postupne chátral. V období tureckých vojen slúžil ako útočište okolitému obyvateľstvu, pričom v období rokov 1674 – 1675 bol prechodnou väznicou protestantských kňazov, ktorí boli odsúdení bratislavským súdom na galeje. Zomreli v jamách (väznica po obvode múru). Túto udalosť pripomína aj pamätník v strede hradu (viď foto dole v galérii) a každoročné bohoslužby na hrade.

V dnešných časoch je zrúcanina čiastočne zrekonštruovaná a celý areál hradu je starostlivo a pravidelne udržiavaný. Otvorený je celoročne, počas letnej sezóny sa ale platí (symbolické) vstupné.

Prístup na hrad Branč

Ideálna prístupová cesta k hradu vedie cez spomínanú obec Podzámok. K hradu vás navedú smerové tabule, respektíve choďte po asflatke až kým neprídete k cintorínu. Odtiaľ je to hore na hrad iba cca 300 metrov, ale do mierneho kopca (žiaľ, trochu nevhodné pre kočíky).

Parkovanie

Zaparkovať odporúčam pri ceste povedľa cintorína – aj keď vlastne neviem, či sa tam parkovať môže…? Značka zákaz zastavenia začala dole v Podzámku, avšak nie som si istý, či a kde presne skončila. Ale všetci tam stáli. 🙂 Druhá možnosť parkovania je kúsok za cintorínom, tam by malo byť podľa mapy malé parkovisko. Parkovanie bolo zadarmo – ak mi teda ešte nepríde domov pozdrav z polície. 😉

Vstupné

Podľa oficiálnej stránky o hrade Branč predpokladám, že je tento v správe obce Podbranč. Na stránke je uvedený aj cenník vstupného, ktoré slúži na obnovu a údržbu zrúcaniny a údržbu areálu. Neviem, či je stále aktuálny, ale ceny sú naozaj symbolické – dospelá osoba 0,8€, študenti 0,5€ a deti 0,3€. Podľa stránky by sa malo vstupné vyberať od apríla do októbra, každopádne počas našej návštevy na Veľkonočný pondelok bola pokladňa na vstupe zavretá a vstupné nikto nevyberal.

Aj keď sa tento hrad nachádza trochu ďalej od Bratislavy (cca 100 km), jeho návštevu určite odporúčam. Odmenou nám bolo najmä príjemné prostredie hradného areálu a pekné výhľady na okolité kopanice.

❱❱❱ Náročnosť výletu: 2/5


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.