Krížom cez Malé Karpaty

Minulú sobotu sme sa tak rozmýšľali, čo robiť. Reku, počasie má byť pekné, na kupovanie vianočných darčekov je ešte skoro, poďme teda niekam do prírody. A tak sme naplánovali síce trochu dlhší, ale zato nenáročný prechod cez Malé Karpaty. Začínali sme vo Svätom Jure na železničnej stanici a skončili až v Záhorskej Bystrici na zastávke MHD.

Trasa výletu: Bratislava hlavná stanica – vlakom do Svätého Jura – ďalej peši cez hrad Biely kameň – Červený kríž – Modrý kríž – Biely kríž – Bystrické – Svätý vrch – Biely kríž (pri Marianke) – Klčovanice – Marianka – Záhorská Bystrica – a nakoniec MHD do Bratislavy.

Dĺžka pešej časti: cca 17km

Čas turistiky: cca 7 hod s prestávkami

Náš turistický výlet začal vo Svätom Jure na železničnej stanici, kam sme sa doviezli ranným vlakom. Zo stanice štartujeme po modrej značke – nájsť ju nebolo ťažké, stačí kráčať preč od trate smerom ku hlavnej ceste. Modrá značka pokračuje asi 200 metrov popri ceste, potom je potrebné zabočiť doľava (pozri na turistickej mape) a pokračovať hore popri obchodoch. Upozorňujem na to preto, lebo na križovatke sa nám modrá značka stratila a odbočku sme trafili len intuitívne.

Potom pôjdete stále hore ulicou, cez kruhový objazd, popri kostole sv. Juraja, až uvidíte začiatok žltej značky, ktorá vás odbočí doľava. Po pár minútach šlapania do kopca dorazíte na prvú zastávku – hrad Biely kameň.

My po krátkej prestávke pokračujeme stále po žltej značke – postupne míňame Červený, Modrý a nakoniec dorazíme na Biely kríž. Malá pomôcka – keď dôjdete ku asfaltke, mali by ste vidieť kupoly nejakých hvezdární alebo čoho. Každopádne, po tej asfaltke sa vydajte smerom doľava a pokračujte po nej stále až na Biely kríž (aj keď sa vám žltá značka miestami stratí).

Na Bielom kríži si dávame obed – stravu máme síce so sebou, no na naše prekvapenie je tu aj mnoho cyklistov a otvorený bufet Včelín.

Po obede sa vydávame po asfaltke popod vysokonapäťové vedenie smerom dole, no hneď po pár metroch bočíme doprava – stále sa držíme žltej značky.

Ďalej ideme zase cez les, prechádzame cez Bystrické a Svätý vrch a znovu míňame Biely kríž – iný ako minule – tých krížov tu ale je :-). Neskoro pooobede dorazíme na Klčovanice. To sa už nachádzame medzi Borinkou a Mariánkou, preto meníme farbu na červenú pokračujeme doľava smerom na Mariánku.

V Mariánke odporúčam pozrieť kostol, ak bude otvorený a budete mať čas – majú tam nádhernú výzdobu. Kostol budete míňať po ľavej ruke.

No a nakoniec sa po modrej značke dostanete až do Záhorskej Bystrice, kde už bude na vaše unavené nohy čakať MHD :-).

Na záver si ešte pozrite zopár fotiek z tohto výletu, aby ste videli, do čoho idete:

❱❱❱ Náročnosť výletu: 3/5


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.