Modré a Červené jazero (Imotski)

Ak na dovolenke v Chorvátsku zakotvíte v oblasti pod Splitom či Omišom, alebo niekde na Makarskej riviére, odporúčam návštevu malého mestečka vo vnútrozemí, tesne pri hranici s Bosnou a Hercegovinou – Imotski. Medzi najväčšie prírodné atrakcie, ktoré vám táto oblasť ponúka, patria nesporne Modré a Červené jazero. K tomu Modrému sa dá dokráčať až tesne k vode, to druhé – Červené si zase môžete obzrieť pekne zhora.

Imotski nájdete na mape veľmi ľahko, nachádza sa v strednej Dalmácii, pri hraniciach s Bosnou a Hercegovinou. Ak sa spoľahnete na navigáciu tak ako my, možno uvidíte aj kus chorvátskeho vidieka, keďže tá naša nás povláčila po kadejakých krkahájoch, kde už ani asfaltové cesty nemali a ľudia sa prestávali venovať svojim obvyklým činnostiam, keď po rokoch zazreli iné ako miestne auto. Vy sa však nedajte zmiasť a do Imotski napredujte zásadne po širokých a asfaltových cestách. 🙂

Keď sa už do Imotski dostanete, smerové tabule vás k obom jazerám spoľahlivo dovedú. Ako prvé sme sa rozhodli pozrieť Modré jazero. Parkujeme priamo pri vstupnej bráne, kde sa nachádza aj malá reštaurácia a predajňa suvenírov. Nezdá sa, že by tu chodilo veľa turistov. Vstupné ani parkovné sa nevyberá. Napriek tomu sú okolo celého jazera vybudované a udržiavané chodníky.

Prichádzame na terasu, z ktorej je vidno celé Modré jazero z hora. Úchvatný to pohľad. Modré jazero je hlboké 288m (od úplného vrchu), pričom hĺbka vody sa pohybuje od 0m do 90m, v závislosti na ročnom období a aktuálnom počasí.

Modré jazero, Imotski, Chorvátsko
Modré jazero je modré najmä pre farbu jeho vody.

Pevnosť Topana

Avšak skôr, ako sa vyberieme dole k samotnému jazeru, ideme si ešte obzrieť neďalekú pevnosť Topana, týčiacu sa po pravej strane nad Modrým jazerom. Aj tam vás dovedie pohodlný chodník, takže žiadne obavy.

Pevnosť Topana, Imotski, Chorvátsko
Pevnosť Topana nad Modrým jazerom. Dostanete sa k nej po betónovom chodníku.

Ak ste posadnutý históriou, tu si o hrade Topana prečítajte viac. Pre nás ostatných stačí poznamenať, že je tam pekná prechádza, za ktorú budete odmenený skvelým výhľadom.

Pevnosť Topana, Imotski, Chorvátsko
Výhľad z hradu Topana.
Modré jazero, Imotski, Chorvátsko
Modré jazero – pohľad z hradu Topana.

Vstup do hradu je voľný, môžu vás však pomýliť vstupné drevené dvere, ktoré boli pri našej návšteve zavreté. Jednoducho si ich otvorte, nie sú zamknuté. 🙂

Vstup do hradu Topana, Imotski, Chorvátsko
Vstup do hradu Topana. Nenechajte sa pomýliť, dvere nie sú zamknuté 🙂
Hrad Topana, Imotski, Chorvátsko
Hradné múry hradu Topana.

Mňa zaujalo aj futbalové ihrisko, ktoré sa nachádza hneď pod hradbami a jeho veľká časť musela byť zjavne vysekaná a vybagrovaná do skalnatého kopca. Ako sa hovorí, keď sa chce, tak sa dá. 🙂

Futbalové ihrisko, Imotski, Chorvátsko
Topana – Futbalové ihrisko pod hradom.

Modré jazero

Schádzame po rovnakej ceste späť k terase nad jazerom a potom už pokračujeme po kľukatom chodníku smerom dole. Počas našej návštevy bola hladina vody v jazere už dosť nízko. Na fotkách si môžete všimnúť, že chodník končí ešte ďaleko od vody. Na internete však určite nájdete aj fotografie, na ktorých bude celá spodná časť chodníka zatopená. To preto, lebo voda v jazera počas roka kolíše aj o viac ako 50m. A keď sa topí sneh alebo na jeseň veľa prší, voda stúpa doslova pred očami.

Chodník k Modrému jazeru, Imotski, Chorvátsko
Kľukatý chodník k Modrému jazeru.

V jazere je priezračná sladká voda a je tam dovolené dokonca sa aj kúpať. Prosím však, nehádžte do vody kamene. Okrem toho, že tým budete ničiť toto zaujímavé prírodné dielo, nie je to vôbec príjemný pocit, keď stojíte tam dole pri jazere a nejaký debil vaším smerom hádže z výšky pár desiatok metrov šutre. Vlastná skúsenosť, žiaľ. 🙁

Hladina Modrého jazeru, Imotski, Chorvátsko
Hladina Modrého jazera.

Červené jazero

Po prehliadke hladiny Modrého jazera sme sa vydali po kľukatom chodníku zase smerom hore. Od Modrého k Červenému jazeru je to autom asi 2km. Avšak prístup k druhému jazeru je úplne pohodlný, jednoducho ho nájdete na pravej strane cesty. Nevýhodou je však to, že narozdiel od toho modrého sa nedostanete až dole k vode. Teda ak nie ste zrovna vyznávači base jumpingu, alebo zdatní horolezci…

Červené jazero, Imotski, Chorvátsko
Červené jazero – pohľad z hora. Pretože dole k hladine sa nedostanete.

Červené jazero nemá vodu červenej farby, akoby sa mohlo podľa názvu zdať. Červená je len skalnatá diera v zemi, čo je okolo toho jazera. Celková hĺbka jazera je až 528 m, pričom hĺbka samotnej vody je 287 m.

Červené jazero, Imotski, Chorvátsko
Červené skaly, vďaka ktorým dostalo Červené jazero svoje meno.

Pár slov na záver

  • Aj keď je to výlet naozaj nenáročný, odporúčam zobrať normálne obutie – myslím tým tenisky. Chodníky sú síce široké, ale aj dosť kamenisté. Videli sme tam pár nadšencov v plážových šľapkách, no to je akurát tak na vyvrtnutie členka.
  • Údaje o hĺbke jazier berte, prosím, s rezervou. Na internete som totiž našiel niekoľko rôznych čísiel, často so značnou odchýlkou. Informácie o Modrom jazere sú z informačnej tabule. Žiaľ, tabuľa pri Červenom jazere bola celá posprejovaná nejakým debilom :-(, takže tie sú z internetu.
  • Podrobné info o Modrom jazere a meste Imotski v angličtine nájdete napríklad tu: www.modrojezero.org
  • Pri Červenom jazere je ešte smerová tabuľa s informáciou o treťom jazere cca 6 km vzdialenom, ale jeho návšteva je už zbytočná. O 6 km nájdete len nejaký výpust vodnej nádrže, pričom ak sa nebudete chcieť vracať do Imotski, ale vyberiete sa už späť na pobrežie, zajazdíte si opäť po vidieckych (a občas značne úzkych) chorvátskych cestách. (Vyskúšali sme :-)). Ak vám teda ostane trochu času, navštívte radšej samotné mesto Imotski (a napíšte o tom do diskusie). Nám sa to žiaľ z časových dôvodov nepodarilo…

❱❱❱ Náročnosť výletu: 2/5


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

2 komentáre

  1. Rybka píše:

    Ďakujem za pekný a zaujímavý článok. Prima nápad na výlet, keď sa pokazí počasie na kúpanie, ale tá cesta – to Vás tá navigácia riadne oklamala. Dúfam, že tam vedie aj lepšia cesta.

  2. Juraj píše:

    Vynikajúci článok, tento rok sa chystáme niekam na Makarsku riviéru a podobný výlet som plánoval, dúfam že sa tam dostaneme. Už z fotiek sú jazerá krásne. Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.