Vysoká (Malé Karpaty)

Kríž na vrchu Vysoká (Malé Karpaty)
Vrcholový kríž na Vysokej (Malé Karpaty; 754,3 m.)

Vysoká (754,3 m n. m.) je druhý najvyšší a zároveň aj jeden z najnavštevovanejších vrcholov Malých Karpát. Leží nad obcou Kuchyňa, odkiaľ tam vedie modrá turistická značka. Najkratšia cesta je však z rekreačného areálu Vývrat, kam sa viete dostať autom (aj keď s parkovaním je to tam trochu horšie).

My sme sa na Vysokú vybrali koncom marca, bolo vtedy nádherné jarné počasie. Na Vývrati sme boli pred obedom, presnejšie o 11:00 a už vtedy tam bolo dosť veľa áut. Keďže parkovisko tam nie je a cesta končí zákazom vjazdu, auto musíte nechať odstavené na kraji úzkej cesty – doslova jednou stranou v jarku. Keď začne skutočná turistická sezóna s parkovaním je tu asi problém. Najmä cez víkend preto odporúčam vyraziť hneď ráno a nečakať, kým sa sem dohrabe polovica Bratislavy na nedeľnú poobednú prechádzku.

Z rozscestníka na Vývrati je to na vrchol Vysokej (podľa smerovej tabule) 1:25 papierového času. Hneď neďaleko štartu je možné vidieť priamo na chodníku pozostatky lesnej železnice, v minulosti nazývanej aj Štrečka, ktorá viedla z Malaciek do Rohožníka a neskôr aj cez Vývrat až na Hubalovú (link1, link2, link3).

Na výlete sme stretli aj nejakých obyvateľov lesa – žabu, ktorá sa asi práve prebudila zo zimného spánku, stádo srniek a deti vraj videli aj diviaka a líšku, čo však overené nemám, ja som nevidel :-). No a tesne pod vrcholom sa začínal prebúdzať medvedí cesnak. Avšak pozor, Vysoká je prírodná rezervácia a platí tu V. stupeň ochrany prírody = okrem iného aj zákaz pohybu mimo turistických chodníkov alebo cyklotrás a zber rastlín a plodov!

Cestou späť sme pokračovali po modrej turistickej značke cez Pánske uhliská až na Hubálovú, odkiaľ vedia luxusná asfaltová cyklotrasa späť na Vývrat (mapa trasy). Celková dĺžka je nejakých 10,5 km / 3,5 hodiny čistého času, s prestávkami na oddych, fotenie, jedenie a hľadanie geokešiek cca 5-6 hodín. Časť trasy som si prešiel aj naboso, takže nakoniec tento deň hodnotím ako príjemný turistický výletík.

Ďalšie informácie:

❱❱❱ Náročnosť výletu: 3/5


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.