Hrad Gýmeš

Zrúcanina hradu Gýmeš sa nachádza v pohorí Tribeč, neďaleko obce Jelenec. Hrad je v relatívne zachovanom stave (berúc do úvahy, že je to predsa len zrúcanina) a keďže sa nachádza na kopci nad dedinou, je z neho nádherný výhľad do šíreho okolia. Turistická značka k hradu vedie cez les a je to taká nenáročná turistika / prechádzka, ktorú bez problémov zvládnu aj deti.

My sme k tomuto hradu vybrali z dediny Kostoľany pod Tribečom, odkiaľ sa kľukatí jedna z dvoch prístupových ciest. (Druhá vedie z už spomínaného Jelenca.) Najbližšie väčšie mesto je Nitra, ak pôjdete autom po diaľnici R1, použite zjazd Beladice. Odtiaľ pokračujte cez Neverice a Ladice až do Kostolian.

Parkovisko hrad Gýmeš v Kostoľanoch pod Tribečom.

V Kostoľanoch pod Tribečom vás už budú navigovať smerové tabule na malé parkovisko (na Google mape označené ako Parkovisko hrad Gýmeš). My sme tu boli v piatok doobeda, preto tu okrem nás parkovali len 2 autá. No očakávam, že v nedeľu poobede bude o toto parkovisko asi väčší záujem. Pri parkovisku sú aj dva relatívne veľké altány na posedenie.

Z parkoviska nasledujte žltú turistickú značku, ktorá vás cca za 35 minút dovedie na Sedlo pod Gýmešom. Odtiaľ pokračujte ďalších cca 15 minút po zelenej značke, až dorazíte na zrúcaninu hradu Gýmeš. Tip: cestou späť odporúčam navštíviť aj neďaleký Studený hrad, zo sedla pod Gýmešom je to len cca 5 minúť zachádzka.

Najstaršia stredná časť hradu bola postavená v polovici 13. storočia, pričom ešte v 17. storočí boli dobudovávané niektoré jeho časti (čo už ani v tom čase nebolo úplne bežné). Postupný úpadok začal na začiatku 19. storočia, kedy už páni definitívne nebývali v hradoch, ale v kaštieľoch a tak strechu hradu rozobrali, aby ju použili na stavbu cukrovaru v Jelenci.

Moja maličkosť v hranolovej veži.

Neďaleko vchodu do hradu sa týči románska hranolová veža (pôvodne z 13. storočia). Odporúčam vyliezť po uzučkých schodoch na jej vrch, je odtiaľ naozaj nádherný výhľad na celý areál hradu i šíre okolie. Schody sú však trochu zašité v tieni pri stene, takže sa nedajte oklamať, my sme ich na prvý pohľad ani nezbadali. A pozor najmä na malé deti, hore nie sú zábradlia!

Na hrade sa v minulosti nachádzali 4 kaplnky, dnes sa „zachovala“ už iba jedna – kostol sv. Ignáca, patróna hradu. Nájdete ho presne na opačnom konci ako je vstup do hradu. Škoda, že z neho ostalo už iba pár rozpadávajúcich sa múrov.

Nám sa na hrade veľmi páčilo a keďže sme ho navštívili v takom „hluchom“ čase, okrem nás tam bol už len jeden párik turistov, čo bolo úplne skvelé.

Ak sa chcete dozvedieť viac o histórii hradu Gýmeš i o súčasných aktivitách na jeho obnovu, navštívte stránku www.gymes.sk

Odporúčané miesta v blízkom okolí:

❱❱❱ Náročnosť výletu: 3/5


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

1 odpoveď

  1. 02.11.2020

    […] Na úvod vás musím hneď upozorniť (a sklamať). Studený hrad v skutočnosti neexistuje! Označenie pochádza z histórie – na mieste, ktoré dnes voláme ako „Studený hrad“, stálo kedysi drevené hradisko. Bolo to však poriadne dávno, vraj okolo 11. storočia nášho letopočtu, t.j. ešte pred postavením neďalekého hradu Gýmeš. […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.