Studený hrad

Na úvod vás musím hneď upozorniť (a sklamať). Studený hrad v skutočnosti neexistuje! Označenie pochádza z histórie – na mieste, ktoré dnes voláme ako „Studený hrad“, stálo kedysi drevené hradisko. Bolo to však poriadne dávno, vraj okolo 11. storočia nášho letopočtu, t.j. ešte pred postavením neďalekého hradu Gýmeš.

Studený hrad je označenie vyhliadky v pohorí Tribeč. Skalné bralá sa týčia až do výšky 40 metrov, miesto je preto vhodné aj na lezenie. Výhodou však je, že po turistickom chodníku sa dostanete pohodlne skoro po rovinke až na vrchol skalného útesu, takže žiadne lezecké vybavenie ani schopnosti nepotrebujete. Dávajte však pozor na seba a hlavne na deti, kamene sa môžu najmä za mokra šmýkať.

Studený hrad odporúčam navštíviť popri návšteve neďalekej zrúcaniny hradu Gýmeš. Získate dva výlety za cenu jedného. 🙂 Ak pôjdete z Kostolian pod Tribečom smerom na hrad po žltej značke, v Sedle pod Gýmešom neodbočte na zelenú, ale pokračujte ešte cca 3 minúty rovno. Potom sa na chvíľu odpojíte doľava – sledujte smerové tabule.

Malá zachádzka na Studený hrad pri výlete na hrad Gýmeš určite stojí za to – z vyhliadky je nádherný výhľad na celé okolie. A nad stromami môžete vidieť aj najvyššiu hranolovú vežu spomínaného Gýmeša.

Hranolová veža hradu Gýmeš – pohľad z brala Studeného hradu.

Odporúčané miesta v blízkom okolí:

❱❱❱ Náročnosť výletu: 3/5


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

1 odpoveď

  1. 02.11.2020

    […] dorazíte na zrúcaninu hradu Gýmeš. Tip: cestou späť odporúčam navštíviť aj neďaleký Studený hrad, zo sedla pod Gýmešom je to len cca 5 minúť […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.