Dívčí hrady / Děvičky (Pavlov)

Po návšteve Sirotčího hrádku sme sa vybrali ešte pozrieť aj jeho neďalekého kamaráta – zrúcaninu Dívčí hrady / Děvičky, ktorá sa nachádza nad obcou Pavlov (vzdialená od Klentnice iba pár kilometrov). Prístup k hradu je po zelenej turistickej značke, výstup hore nie je až taký náročný ako sa na prvý pohľad zdá – taká pohodová polhodinková prechádzka do kopca cez les. Z obce vás k hradu navedú smerové tabule.

Hrad Dívčí hrady bol založený na začiatku 13. storočia. Slúžil k ochrane cesty z Rakúska do vnútrozemia, pričom jeho pôvodný názov bol Dewiczky. Ešte na konci 18. storočia žil na hrade strážnik, po jeho smrti však už hrad definitívne spustol. Do dnešných časov sa z neho zachovali len obvodové múry a bašta so strieľňami. K hradu Děvičky sa viaže legenda o troch zkamenelých dievčinách. Pred hradom stoja tri skalné útesy – podľa povesti sú to zkamenelé dievčatá. Odtiaľ pochádza aj název hradu Děvičky, alebo Dívčí hrady. Viac info – stiahnite si Brožúru o hrade.

Praktické info

Parkovanie v obci Pavlov (na všetkých parkoviskách v obci, rovnako aj hocikde na ulici) je spoplatnené sumou 50 Kč / deň. Platí sa v automatoch priamo na ulici – platba možná iba mincami. V čase našej návštevy však automat na parkovisku nefungoval / práve ho servisovali, tak nám dovolili zaparkovať zadarmo.

Vstupné – vstup na hrad je rovnako spoplatnený: dospelá osoba 50 Kč, dieťa do 18 rokov 30 Kč. Vstupné sa platí priamo na hrade, pred vstupom do areálu je drevená búda. My sme hrad navštívili už mimo hlavnej sezóny, preto bola búda zatvorená, pričom bol na nej prilepený oznam s QR kódom so žiadosťou o zaplatenie vstupného týmto „dobrovoľným“ spôsobom. Či tak niekto z návštevníkov aj skutočne spravil som v čase našej návštevy neskúmal. 🙂 Aktuálnu informáciu o vstupnom sa dozviete na stránke hradu www.devicky.cz

Fotogaléria

Z hradu je prekrásny výhľad na šíre okolie, najmä na priehradu Nové Mlýny a potom aj na samotnú obec Pavlov, nad ktoro sa hrad nachádza.

Výhľad z hradu Děvičky na neďalekú priehradu Nové Mlýny.
Výhľad z hradu Děvičky na obec Pavlov.

Ďalšie informácie

Odporúčané miesta v okolí

❱❱❱ Náročnosť výletu: 3/5


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

2 komentáre

  1. 02.01.2023

    […] plánujete výlet do Mikulova, určite odporúčam neďaleký Sirotčí hrádek a hrad Dívčí hrady. Oba sú vzdialené iba pár minút jazdy […]

  2. 02.01.2023

    […] Hrad Dívčí hrady / Devičky […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.