Sirotčí hrádek (Klentnice)

hrad zrúcanina

Sirotčí hrádek je zrúcanina gotického hradu, ktorá se nachádza nad obcou Klentnice neďaleko Mikulova. Hrad pochádza z 13. storočia, ale už v 16. storočí bol opustený. Bol postavený na dvoch vápencových skalách, ktoré delila hlboká roklina. Cez ňu (pravdepodobne) viedol drevený most. Na menšej plošine bol vybudovaný trojposchodový palác, na druhej, ktorá je dnes neprístupná, sa nachádzala hranolová strážna veža. To všetko bolo ohradené valom a palisádou.

K názvu Sirotčí hrádek sa viaže povesť o rytierovi Čičosovi, ktorý patril k rádu templárov a na hrade pôsobil ako kastelán. V čase keď sa mu mal narodiť syn, prišiel mu povolávací rozkaz. On však kvôli narodeniu syna odmietol narukovať. Netrvalo dlho a komtur (veliteľ) ho prišiel odviesť. Jeho žena ho požiadala, aby šiel ich synovi za kmotra. Ten súhlasil a podľa zvyku vybral dieťaťu aj meno – Orphanus (sirota). Následne dal rytiera Číčosa popraviť za zradu a spolu s ním aj ostatných obyvateľov hradu. Komtur z hradu odišiel a Orphana vzal s sebou. Ten keď sa po rokoch na hrad vrátil a zistil čo sa stalo z jeho rodičmi, pomiatol sa a odvtedy po nociach jazdí po okolí na koni. Syn hradného pána sa tak stal skutočnou sirotou a odtiaľ pochádza aj názov tohto hradu.

Ak chcete Sirotčí hrádek navštíviť, najbližšie trasy vedú z obce Klentnice – zelená alebo červená turistická značka (pozri mapu nižšie). Ak hľadáte najkratšiu trasu, odporúčam nechať auto na parkovisku priamo v obci a pokračovať na hrad po zelenej. Táto nenáročná prechádzka trvá cca 20 minút. Ak sa chcete trochu prejsť, vyberte si červenú – auto nechajte na odstavnej ploche pri ceste buď pred obcou Klentnice, alebo za.

Parkovisko v obci a rovnako aj hrad boli v čase našej návštevy bezplatné.

Ďalšie informácie

Odporúčané miesta v okolí

❱❱❱ Náročnosť výletu: 3/5


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

2 komentáre

  1. 29.12.2022

    […] návšteve Sirotčího hrádku sme sa vybrali ešte pozrieť aj jeho neďalekého kamaráta – zrúcaninu Dívčí hrady / […]

  2. 02.01.2023

    […] plánujete výlet do Mikulova, určite odporúčam neďaleký Sirotčí hrádek a hrad Dívčí hrady. Oba sú vzdialené iba pár minút jazdy […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.