Svatý Kopeček (Mikulov)

Krížová cesta na Svatý kopeček (Mikulov) – kostol sv. Sebastiána a zvonica

Svatý kopeček (363 m n. m. – pôvodný názov Tanzberg) sa rozprestiera ako prírodná dominanta nad mestom Mikulov na jednom z kopcov Pavlovských vrchov. Na jeho vrchole sa nachádza kostol sv. Sebastiána, zvonica a Boží hrob, ku ktorým vedie krížová cesta. Krížová cesta na Svatý kopeček v Mikulove patrí medzi najstaršie a najnavštevovanejšie krížové cesty v Čechách a na Morave a je tak významným pútnickým miestom.

Krížová cesta na Svatý kopeček (Mikulov) – kaplnky krížovej cesty.

Celá krížová cesta zahŕňa celkom 17 objektov: 14 kaplniek, kostol sv. Sebestiána, zvonicu a Boží hrob. Kostol a prvé kaplnky krížovej cesty boli vybudovaný vďaka Františkovi z Dietrichsteina v rokoch 1623 – 1630, ako vďaka Bohu za prekonanie veľkej morovej epidémie, ktorá postihla Mikulov v roku 1622. Ďalšie kaplnky pribudli v rokoch 1750-1776. Krížová cesta bola potom významne obnovená v rokoch 1862-1865. Od roku 1865 sa tu konajú mariánske púte, kedy je soška Mikulovskej madony vynášaná hore na Svatý kopeček. Táto tradícia bola zatiaľ prerušená len raz, a to v rokoch 1938-1945, kedy boli púte zakázané. V závere druhej svetovej vojny bola krížová cesta značne poškodená, avšak hneď po jej skončení boli započaté práce na jej obnove. V roku 1946 sa tak konala prvá povojnová púť na Svatý kopeček a v tomto roku zároveň došlo k prevodu majetkových práv k pútnickému areálu na cirkev.

Turistov a návštevníkov mesta Mikulov láka výstup na Svatý kopeček najmä pre nádherný panaromatický výhľad nielen na celé mesto vrátane zámku, ale aj na jeho široké okolie.

Krížová cesta na Svatý kopeček (Mikulov) – Výhľad na mesto Mikulov počas výstupu.
Krížová cesta na Svatý kopeček (Mikulov) – Výhľad na mesto Mikulov z vrchola.

Na Svatém kopečku sa okrem toho nachádza množstvo zákonom chránených druhov rastlín, preto bol v roku 1946 vyhlásený za botanickú rezerváciu a od roku 1992 je prírodnou rezerváciou.

Krížová cesta na Svatý kopeček (Mikulov) – kostol sv. Sebestiána.

Tip: Keď vyjdete hore na Svatý kopeček, určite nevynechajte návštevu aj samotného Božieho hrobu. Väčšina turistov totiž ostane pri kostole sv. Sebestiána na vrchole, avšak samotná krížová cesta ešte pokračuje ďalej dozadu akoby na opačnú stranu kopca, kde sa nachádza kaplnka Božieho hrobu.

Krížová cesta na Svatý kopeček (Mikulov) – Boží hrob.
Krížová cesta na Svatý kopeček (Mikulov) – Boží hrob.

Praktické informácie k návšteve

 • Výstup po Krížovej ceste na vrch Svatého kopečka je možný po modrej turistickej značke. Z námestia pod zámkov až hore je to cca 1,5 km, zvládnete to za približne 30-45 minút, v závislosti koľko sa chcete kochať výhľadom. 🙂
 • Trasa hore obsahuje viacero schodov, smerom k vrcholu sa ide po skalách. Nie je vhodná pre kočíky ani imobilných návštevníkov.
 • Za vstup do areálu Krížovej cesty na Svatom kopečku sa neplatí žiadne vstupné.
 • Parkovať môžete priamo pod kopcom na ulici, avšak parkovacie miesta sú spoplatnené (40 Kč / hodina). Lístok kúpite priamo v automate, dá sa platiť kartou.
 • My sme nakoniec zaparkovali trochu ďalej na ulici „22. dubna“, kde bolo dostatok parkovacích miest popri ceste a podľa značiek bez regulácie parkovného / zadarmo. Avšak náš výlet sme absolvovali mimo hlavnú sezónu, predpokladám teda, že v lete je to s parkovaním zadarmo horšie.
 • Na stránke mesta odporúčajú potom využiť parkovisko „Jiráskova“ pri železničnej stanici, kde by malo byť zvýhodnené parkovné za 5 Kč / hodina.

Odporúčané odkazy

❱❱❱ Náročnosť výletu: 3/5


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

2 komentáre

 1. 02.01.2023

  […] Krížová cesta na Svatý kopeček v Mikulove […]

 2. 10.01.2023

  […] Krížová cesta na Svatý kopeček v Mikulove […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.