Mojich sedem na rok 2019

V roku 2007 som humorne písal o tom, aké ťažké je vymyslieť zmysluplné novoročné predsavzatia (pretože nefajčím, nedrogujem, ani ženu nebijem). Novoročné predsavzatia však nemusia byť len o radikálnej zmene v živote človeka. Môžu byť aj o zlepšovaní sa v drobných veciach, ktoré nás budú po malých krôčkoch posúvať niekam vpred. Či už k tomu, aby sme boli múdrejší, fyzicky zdatnejší, lepší k iným ľuďom, alebo jednoducho o čosi viac v živote šťastnejší.

Pre rok 2019 som si preto vymyslel nasledovných 7 predsavzatí – alebo ich radšej volajme SMART cieľov. (SMART cieľ musí byť: konkrétny, merateľný, dosiahnuteľný, zmysluplný a musí mať stanovený časový rámec.)

Január 2020: Ako sa mi podarilo jednotlivé predsavzatia splniť? Nuž, nebolo to veru ľahké. Ak by som sa mal hodnotiť striktne podľa nastavených KPI, na 100% som splnil iba jedno predsavzatie (naučiť sa korčuľovať). Poviete si: „Možno boli niektoré moje ciele až príliš ambiciózne alebo dokonca nereálne?“ Možno áno a možno na tom až tak veľmi nezáleží. My moderní ľudia máme tendenciu neustále sa tlačiť do maximálnych výkonov a každú odchýlku od vopred plánovaného považujeme za osobné zlyhanie. No pre mňa nebolo až tak dôležité splniť všetky predsavzatia na 125%, ako sa hovorí aj cez mŕtvoly. Podstata veci je niekde inde – niečo so sebou robiť, niekam sa posúvať, snažiť sa o zmenu…

1. Naučiť sa stojku na rukách

Odkedy cvičím jógu, chcel som vedieť stojku na rukách. Vždy som to odkladal v domnení, že to príde „samé“ a jedného dňa ju budem vedieť. No také jednoduché to nie je. Navyše, preliezol som x jógových štúdií a nikde stojku na rukách v povinnej zostave ani nemajú (max stojku na hlave). Takže ak ju chcem vedieť, musím na nej zamakať ja sám.

KPI: Udržať sa v stojke na rukách 10 sekúnd.

Progres (aktuálny stav)

Január 2019 – prihlásil som sa na kurz Handstand do The NO Limits Gym. Začíname už 8.1.

2. Naučiť sa korčuľovať

Na túto výzvu ma namotala už minuloročnú zimu moja drahá manželka. V zime sa chodia decká korčuľovať a my len tak postávame okolo. Prečo vlastne, keď by sme sa k nim mohli pridať? Na zimných korčuliach som stál dvakrát v živote: raz na základnej škole a druhýkrát teraz pred týždňom, keď ma na to ukecali deti. (Nebolo to ľahké, ale nejako to pude…)

KPI: Korčuľovať spôsobom „na pohodu“, ako sa korčuľuje na verejnom klzisku, t.j. aby som vedel korčuľovať dookola s davom.

Progres (aktuálny stav)

Január 2019 – prihlásili sme sa na kurz pre začiatočníkov do Jumping Joe. Prvá hodina už 13.1.

3. Naučiť sa jazdiť na koni

Jazdenie na koni je ako jazdenie na bicykli. Teda nie žeby to bolo rovnaké v zmysle techniky jazdy a udržiavania rovnováhy – myslím tým skôr, že by to mal každý človek ovládať v rámci všeobecných znalostí. Uznávam, v dnešnej dobe to už nie je skills, bez ktorého neprežiješ, ale mne sa to páči a chcel by som to vedieť.

KPI: Jazdiť na koni samostatne – t.j. nie je do kolečka s doprovodom ako atrakcia v cirkuse, ale bez cudzej pomoci.

4. Hanumanasana

Hanumanasana – po slovensky „šnúra“. Tento cieľ je zameraný na dlhodobé zlepšovanie (udržanie) fyzickej zdatnosti a najmä flexibility. Predpokladám, že dokonalú šnúru sa mi na konci roku 2019 ešte spraviť nepodarí, ale chcem sa k nej aspoň približovať.

KPI: Cvičiť jógu 3x / týždeň (= priemer min 12x / mesiac).

Progres a výsledok:

 • Január – 11x
 • Február – 9x
 • Marec – 11x
 • Apríl – 4x
 • Máj – 4x
 • Jún – 5x
 • Júl – 3x
 • August – 8x
 • September – 12x
 • Október – 16x
 • November – 5x
 • December – 9x

Celkovo som v roku 2019 cvičil jógu 88 krát, čo je teda priemerne 7,3 krát do mesiaca.

5. Viac kníh a menej sociek

Uvedomil som si, že venujem (príliš) veľa času čítaniu, ale nie správnych vecí. Čítam statusy na Twitter-y, Reddit-e, Instagram-e, Facebook-u… Keď sa ma ale opýtate, čo som čítal, čo som si z toho odniesol, sám neviem. Väčšinou sú to také výkriky do tmy. Takže, hneď začiatkom januára som sa prihlásil som sa do Mestskej knižnice a požičal si 4 knihy…

KPI: Prečítať za rok aspoň 20 kníh.

Progres (zoznam prečítaných kníh) a výsledok:

Január:
1. E. Lockhart – Klamári (We Were Liars)
2. Shari Lapena – Pár od susedov (The Couple Next Door)
Február:
3. Antoine Laurain – Žena s červeným zápisníkem (La femme au carnet rouge)
4. Teresa Driscoll – Sledujem ťa… (I Am Watching You)
Marec:
5. T. M. Logan – Lži (Lies)
Apríl:
6. Robert Bryndza – Dievča v ľade (The Girl in the Ice)
7. Tiffany Reisz – Siréna: Rodení hriešnici – Roky v znamení rubínu 1. kniha (The Siren)
Júl:
8. M. C. Beaton – Agatha Raisinová a otrávený koláč (Agatha Raisin and the Quiche of Death)
9. JP Delaney – Dôveruj mi (Believe Me)
10. Jussi Adler-Olsen – Žena v kleci (Kvinden i buret)
11. Mads Peder Nordbo – Bez kože (Pigen uden hud)
12. Simon Beckett – Chémia smrti (The Chemistry of Death)
13. Jo Nesbo – Krv na snehu (Blod pa sno)
September:
14. Ondrej Sokol – Ako som vozil Nórov
15. Rachel Abbott – Spi sladce (Sleep Tight)
December:
16. Kirk Shannon – Metoda 15/33 (Metod 15/33)

6. Byť lepším manželom

Všetky hore popísané predsavzatia prinesú vo výsledku benefit (alebo aspoň dobrý pocit) pre mňa. Posledné dve predsavzatia sú naopak smerované na moje okolie. Prvé z nich venujem mojej manželke. Aj keď to medzi nami niekedy poriadne iskrí ;-), verím, že sa do nášho manželstva oplatí aj naďalej investovať.

KPI: Jedno rande s manželkou mimo domu / mesiac + Jedno rande doma / mesiac.

7. Byť lepším človekom

Dosť všeobecný pojem „lepší človek“. No priestor na zlepšenie je vždy a u každého. Pozrime sa, čo sa s tým dá robiť…

KPI: Spraviť za rok min dvanásť dobrých skutkov.


Použitá fotografia: start-line-starting-new-year-2019 / Autor: mohamed_hassan / Licencia: Pixabay License

Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.