Látaná dolina a Partizánsky cintorín (Zverovka, Roháče)

Látaná dolina sa nachádza v Západných Tatrách – v Roháčoch. Preteká cez ňu potok Látaná (na niektorých mapách nesprávne označovaný ako Roháčsky potok, ktorý je však len jedným z prítokov). Cez Látanú dolinu vedie žltý turistický chodník zo Zverovky na Rákoň (1876 m n. m.). Cesta je z dlhej časti (cca 2,5 km) asfaltová, preto je prechádzka touto dolinou vhodná aj pre kočíky a malé deti.

Na začiatku Látanej doliny na jej ľavej strane smerom dohora je partizánsky cintorín. Ako sa môžete dočítať aj na informačnej tabuli, cintorín bol zriadený v roku 1949 a je na ňom pochovaných 20 partizánov, ktorí zahynuli v roku 1944 v bojoch s nemeckými vojskami v horách Západných Tatier. V roku 2001 na cintorín pribudla urna s popolom poľského partizána Stanislawa Majewského, ktorý tu tiež bojoval a želal si byť pochovaný so svojimi druhmi.

Praktické informácie

 • Zaparkovať môžete na veľkom parkovisku lyžiarskeho strediska Zverovka – Spálená. V zime je parkovanie zadarmo, počas letnej turistickej sezóny za celodenný poplatok, ktorý vyberá prevádzkovateľ strediska pri vstupe na parkovisko.
 • Prechádzka cez Látanú dolinu je možná v každom ročnom období, vzhľadom na nenáročnosť trasy aj s deťmi.
 • Cesta je značená aj ako cyklotrasa.
 • V zimných mesiacoch, ak je dostatok snehu, je možné sa tu aj bežkovať.
 • Najmä počas jarných a letných mesiacov pozor na medvede, ktorých je v okolitých lesoch požehnane.

Tipy na výlet v blízkom okolí

❱❱❱ Náročnosť výletu: 1/5


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

2 komentáre

 1. 15.01.2023

  […] Aj Západné Tatry – Roháče majú svoje pietne miesto, alebo ak chcete symbolický cintorín. Vznikol v roku 2009 a nachádza sa iba pár desiatok metrov od chaty Horskej služby na Zverovke. Na jednej z jeho vstupných brán sú vygravírované mená doposiaľ známych obetí Rohácov, vrátane 20 partizánov z čias druhej svetovej vojny, pochovaných na neďalekom partizánskom cintoríne v Látanej doline. […]

 2. 15.01.2023

  […] Látaná dolina a Partizánsky cintorín […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.