Symbolický cintorín pri Zverovke

Aj Západné Tatry – Roháče majú svoje pietne miesto, alebo ak chcete symbolický cintorín. Vznikol v roku 2009 a nachádza sa iba pár desiatok metrov od chaty Horskej služby na Zverovke. Na jednej z jeho vstupných brán sú vygravírované mená doposiaľ známych obetí Rohácov, vrátane 20 partizánov z čias druhej svetovej vojny, pochovaných na neďalekom partizánskom cintoríne v Látanej doline.

Pozemok na cintorín poskytli Štátne lesy TANAPu, výstavbu areálu zabezpečovala obec Zuberec, horskí záchranári a lesníci. V areáli pietneho miesta sa nachádzajú veľké balvany, kde si môžu príbuzní obetí osadiť pamätné tabuľky. Pietne miesto nie je venované len obetiam hôr, ale aj osobnostiam, ktoré sa významne zaslúžili o zveľaďovanie Roháčov a ľuďom, ktorí svoj život zasvätili ochrane a záchrane turistov a uchovaniu prírody.

Symbolický cintorín je pohodlne dostupný z parkoviska pri chate Zverovka. Parkovisko je (asi) platené, no v čase mojej návštevy tam nebol nik, kto by poplatok vyberal. Druhou alternatívou je možnosť parkovania pri lyžiarskom stredisku Zverovka – Spálená, ktoré sa nachádza cca 1,5 km od tohto miesta. Tam je parkovanie počas zimnej lyžiarskej sezóny zdarma, počas letnej turistickej sezóny prevádzkovateľ lyžiarskeho strediska vyberá (celodenné) vstupné – zaplatíte priamo obsluhe parkoviska pri vstupe.

Kamenný chodník vedúci k dvom vstupným bránam symbolického cintorína na Zverovke má iba pár desiatok metrov a túto malú odbočku z asfaltovej cesty zvládnu aj deti. Ja som ho síce navštívil v zime, keď bol chodník zasnežený, ale predpokladám, že by sa to malo dať aj s kočíkom.

Vstupné na cintorín sa neplatí žiadne. Areál je otvorený počas celého roka, v zime však môže byť dostupnosť horšia kvôli napadanému snehu.

Odporúčané miesta v okolí

❱❱❱ Náročnosť výletu: 2/5


Gendzo

Cez deň pracujem ako IT manažéris. Po nociach robím vlastné web stránky a píšem články. Rád varím, cestujem a lúštim hlavolamy. Vo voľnom čase cvičím power jogu, čítam knihy a hľadám geokešky. A som šťastný majiteľ jednej skvelej manželky a dvoch detí k tomu. www.gendzo.sk/autor/gendzo-macher

2 komentáre

  1. 15.01.2023

    […] Symbolický cintorín pri Zverovke […]

  2. 15.01.2023

    […] Symbolický cintorín pri Zverovke […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.